-

Novinky - Peugeot

06.06.2015 | 4.–6. června 2015 FIA ERC 2015: 50. SATA Rallye Açores (4. závod z 10)

Třetí vítězství v řadě pro Craiga Breena a vůz 208 T16, první tři místa pro 208 R2 v juniorské kategorii.

Craig Breen a Scott Martin získali po dvou posledních vítězstvích v Lotyšsku a Irsku další výhru, a to na Azorských ostrovech. Tým Peugeot Rally Academy tímto třetím vítězstvím v řadě opět dokázal, že vůz 208 T16 je v ERC referencí.

Charles Martin a Thierry Salva, kteří závodili s vozem Peugeot 208 T16 poprvé na šotolině, získali cenné zkušenosti pro budoucnost.

Diogo Gago a Jorge Carvalho se s vozem 208 R2 dostali na stupně vítězství v juniorské kategorii ERC.

Craig Breen dosáhl při kvalifikační jízdě nejlepšího času a vyslal tak hned na začátku jasnou zprávu o svých záměrech. Díky tomuto výkonu si mohl vybrat ideální startovací pozici, což je na šotolině klíčový parametr. Pilot týmu Peugeot Rally Academy nechal svého rivala Kajetána Kajetanowicze zajet nejlepší čas v první rychlostní zkoušce, ale v dalších dvou mu vše okamžitě vrátil. Craig a Scott se tak v RZ3 ujali vedení a první den závodu skončili v čele pořadí. Další den ve slavné rychlostní zkoušce v Sete Cidades udělali několikrát hodiny, což způsobilo, že museli přenechat vedení Kajetanowiczovi. Díky čtyřem nejlepším časům v poslední části se však Craig na konci druhé etapy vrátil do čela.

Souboj mezi oběma favority pokračoval i třetí den. Craig Breen i Kajetan Kajetanowicz si oba zvolili špatné pneumatiky, ale irskému pilotovi se podařilo tento handicap překonat. V RZ13 se ujal vedení a udržel ho až do konce závodu. K tomuto vítězství je nutné připočíst i čestný titul nejlepšího vozu, protože Peugeot 208 T16 v barvách týmu Peugeot Rally Academy dosáhl 12 nejlepších časů ze 17 možných. Posádka Craig Breen a Scott Martin za volantem vozu 208 T16 zvítězila v této sezóně potřetí za sebou a zvýšila svůj náskok v čele pořadí pilotů v ERC.

Charles Martin a Thierry Salva přijeli po dvou slibných závodech v Le Bouquet (mistrovství Francie) a v Irsku do Ponta Delgada s cílem umístit se na stupních vítězů. Charles, který jel na šotolině s vozem 208 T16 poprvé, musel své ambice rychle přehodnotit. První den ho zpomalil problém s řazením, a když v RZ8 lehce vyjel z trati, musel definitivně pohřbít všechny naděje na dobré umístění. Vítěz poháru 208 Rally Cup 2014 však zatnul zuby, několikrát zajel rychlostní zkoušky mezi prvními šesti a nakonec skončil na devátém místě. Získal tak cennou zkušenost, která se mu bude hodit v dalším programu, jež ho zavede do České republiky (Barum Rally), do Řecka (Rally Akropolis) a do Francie (Rallye du Var).

Diogo Gago a Jorge Carvalho odvedli na domácí půdě vynikající práci a v klasifikaci ERC Junior získali druhé místo. Portugalská posádka ve voze 208 R2 zabojovala a během víkendu zajela 4 nejlepší časy. Přílišný optimismus v RZ7 je však stál vzácné vteřiny. V posledním dni závodu Diogo Gago třikrát vyhrál rychlostní zkoušku a nakonec získal celkové druhé místo, což mu vyneslo důležité body v mistrovství. Kromě člena Peugeot Rally Academy Dioga Gago se mezi prvními třemi umístily další dva vozy 208 R2. Uspěli Chris Ingram z týmu Peugeot UK a Steve Rokland. Stupně vítězů tak na 100 % ovládly vozy Peugeot Sport.

Po tomto vítězství je další zastávkou Ypres Rally. Do týmu Peugeot Rally Academy se tu při této příležitosti zařadí i juniorský vítěz ERC z roku 2014 Stéphane Lefebvre. Pilot původem ze severní Francie podpoří Craiga Breena ve druhém voze 208 T16, zatímco Diogo Gago bude o vítězství bojovat s vozem 208 R2.

Reakce pilotů:

Craig Breen: „Je to mé třetí vítězství řadě a to je prostě skvělé! Navíc se nám podařilo vyhrát na všech typech povrchu. Celý tento víkend byl perfektní, od kvalifikace až do konce závodu. Vůz 208 T16 jel výborně a moc jsem si to užil. Nemůžu se dočkat Ypres, kde se pokusím v této vítězné sérii pokračovat!“

Charles Martin: „Byl to složitý víkend. Čekalo nás několik problémů, a když jsme je vyřešili, nebylo snadné vrátit se do tempa. Na konci rallye jsme přispěli k týmovému úsilí, neboť členové Peugeot Rally Academy nás požádali, abychom vyzkoušeli seřízení, která by mohla být užitečná v příštích závodech na šotolině.“

Diogo Gago: „Mám za sebou fantastický víkend! Chtěl bych poděkovat celému týmu Peugeot Rally Academy za práci, kterou odvedl během celého víkendu na voze 208 R2. Po chybě, které jsem se dopustil v rychlostní zkoušce v Sete Cidades, jsem se na konci soustředil, abych už další chyby neudělal. Během celé poslední etapy jsem bojoval o lepší umístění v celkovém pořadí a na druhé místo jsem hrdý, protože to byl tvrdý boj. V ERC Junior je velmi vysoká úroveň a jsem s tímto umístěním na domácí půdě moc spokojený. Je to důležité, protože mi to dodalo důvěry před závodem v Ypres, který bude zřejmě ještě obtížnější…“