-

Novinky - Toyota

03.10.2014 | AUTOSALON PAŘÍŽ 2014

TOYOTA C-HR CONCEPT, TOYOTA FUEL CELL SEDAN, TOYOTA YARIS 2014, NOVÁ TOYOTA AYGO, TOYOTA i-ROAD , STRATEGICKÝ PLÁN POHONNÝCH JEDNOTEK TOYOTA 

Na letošním autosalonu v Paříži se ve světové premiéře představila vývojová studie TOYOTA C-HR Concept zhmotňující nový smělejší designový jazyk značky s akcentem na dynamiku. Crossover s hybridním pohonem naznačuje typ vozu, jenž by Toyota ráda představila v segmentu C (nižší střední třída). 

 

 

 

VÝVOJOVÁ STUDIE TOYOTA C-HR CONCEPT

INOVACE NA POLI DESIGNU, POTĚŠENÍ Z JÍZDY

Na letošním autosalonu v Paříži se ve světové premiéře představí nová vývojová studie TOYOTA C-HR Concept zhmotňující smělejší designový jazyk značky s akcentem na dynamiku ve spojení s požitkem z agilní jízdy. Na náročném automobilovém trhu v Evropě tak prezentuje vlastní jedinečnou nabídku. Jde zároveň o první náznak typu vozu, jenž by Toyota ráda uvedla na trh. 

Toyota se dlouhodobě těší pověsti inovátora v mnoha různých segmentech globálního automobilového trhu. Před 20 lety tato automobilka stvořila nový tržní segment svým průkopnickým a chytře řešeným modelem RAV4. Model, jenž se zcela odlišovala od tehdejších tradičních vozů s pohonem 4x4, nabídl malý dvoulitrový motor zabudovaný napříč v samonosné karoserii, nezávislé zavěšení všech kol a velmi kompaktní vnější rozměry (délka pouze 369 cm), to vše v podobě atraktivních a progresivních křivek.

Model Prius, představený v Japonsku v roce 1997 a poté roku 2000 v Evropě, byl celosvětově prvním sériově vyráběným vozem s plně hybridním systémem pohonu. Jedinečný pohon Toyota Hybrid System v modelu Prius stanovil významný odvětvový milník ve vývoji pohonných jednotek pro automobily a nastolil nová měřítka radosti z tiché a ekologické jízdy. 

V roce 2012 představila Toyota svůj model GT86, jemuž se dostalo všeobecného uznání. Byl uveden na trh jako celosvětově jediný vůz používající konstrukci s plochým motorem konstrukce boxer vpředu a pohonem zadních kol. Kompaktní sportovní model v uspořádání 2+2 se zaměřením na řidiče zprostředkuje tu nejryzejší radost z jízdy díky přesné a okamžité odezvě i na nepatrné pokyny.

Dnešní vývojová studie C-HR Concept staví na 20 letech kreativity u Toyoty a opět prezentuje designové inovace a konstrukční důvtip, jenž stál u zrodu první Toyoty RAV4, představuje novou generaci propracované technologie plně hybridního pohonu, poprvé se objevující v modelu Prius, a současně cílí na novou úroveň dynamiky a agility, hledajíce inspiraci u modelu GT86.

Mimořádně pokroková designová studie lehkého, stylového a dynamicky ztvárněného crossoveru nižší střední třídy s hybridním pohonem si klade za cíl vystoupit z davu v rámci trhu, jenž začíná být až příliš homogenní. Má představovat novou interpretaci slibu Akio Toyody z doby, kdy se ujímal funkce prezidenta společnosti, a hovořil o nutnosti vyrábět automobily s vyšším emočním nábojem, díky kterým by se jejich majitelé opět zamilovali do řízení. 

C-HR Concept nabízí důmyslné propojení kompaktní karoserie s mimořádnou agilitou, vyhledávanou obyvateli měst s aktivním životním stylem. 

Studie postavená na nové platformě byla navržena tak, aby uspokojila volání zákazníků po co nejlepší ovladatelnosti. Ta jde ruku v ruce s novým vylepšeným systémem plně hybridního pohonu, jenž nabízí jedinečný požitek z jízdy sladěný s podmínkami dopravy 21. století a současně je zárukou mimořádně nízké spotřeby paliva. 

Nový stylistický motiv

TOYOTA C-HR Concept přináší do daného automobilového segmentu nový expresivnější styl s architekturou stavějící na motivu diamantu. Spodní část karoserie pod smyslnými křivkami kompaktního profilu kabiny byla vytvarována tak, aby naznačovala malé plošky broušeného drahokamu proslulého pro svoji neuvěřitelnou tvrdost.

Při pohledu shora je zřejmé, že karoserie je v rozích čistě oříznutá. Zredukoval se tím celkový objem, zdůraznila elegance nápadných podběhů předních i zadních kol a současně akcentoval široký a rozkročený postoj nového crossoveru, patrný ze všech úhlů pohledu. 

Přední partie konceptu C-HR jsou dalším vylepšením designového jazyka „Under Priority“ a „Keen Look“ automobilky Toyota, avšak navíc představují i nové stylistické motivy, které jsou náznakem budoucího designového směru platného pro všechny budoucí vozy značky. 

Nad robustním profilem střední části nárazníku je štíhlá horní část masky chladiče spojovaná se stylistickým ztvárněním Under Priority, zde se však vyvinula do grafické podoby 'křídla' v pohybu, rozpínajícího se elegantně kolem předních rohů vozu až do nejvyššího bodu předních blatníků. Do křídla jsou vestavěny energicky stylizované světlomety, jejichž součástí jsou i technicky zajímavá a nápadná světla pro denní svícení s prostorovým efektem. 

Velká spodní část masky chladiče je ještě protažena dolů svislým lemováním, čímž jsou zdůrazněny rohy vozidla ve snaze ještě více poukázat na pevný postoj tohoto nového crossoveru. Nápadné prvky v předních partiích dále podtrhuje průběžný spoiler zlepšující aerodynamiku. 

Další vývojová fáze designového stylu Keen Look je vyjádřena prostřednictvím motivu Under Priority se zdůrazněnou trojrozměrnou strukturou a světlomety, s cílem opticky posunout těžiště co nejvíce dolů a poukázat na neochvějný postoj tohoto vozu. 

Při pohledu z boku zaujmou mnohočetné plošky ve spodních partiích karoserie, atletické podběhy kol a agresivně lomené křivky kolem zadních blatníků, které se staví do protikladu k výjimečně uhlazenému profilu kabiny vozu. 

Boční prosklení je zdůrazněno protažením, které hladce navazuje na zadní okno vozu. Tímto vznikla štíhlá, jakoby plovoucí linie střechy zakončená spoilerem, přičemž délka střechy je ještě nadsazena zbytkem zadních C-sloupků, které se po obou stranách zadního okna zužují až do úplné špičky. 

Zajímavým detailem plovoucí střechy je vzorování, které uvnitř kabiny konceptu C-HR vytváří jedinečně živou hru světel. 

Nápadně zúžené prosklení při pohledu zezadu zdůrazňuje široká ramena crossoveru a jeho rozkročený postoj. Zadní partie, opět tvarované po vzoru plošek broušeného drahokamu, zaujmou podobným tvarováním rohů jako vpředu. Atletický, široce rozkročený postoj daný ztvárněním spodních partií karoserie konceptu C-HR je ještě akcentován velmi nápadnými zadními sdruženými světly aerodynamických tvarů.  

O zařazení do kategorie crossoverů vypovídá i jedinečný design kol s paprsky, které poukazují na propracovanost a hospodárnost plně hybridního hnacího ústrojí konceptu C-HR.

Globální projekt zakořeněný na evropském trhu

Vývojová studie C-HR Concept je dalším zhmotněním nové globální vize automobilky Toyota, poprvé představené prezidentem Akio Toyodou v roce 2011. 

Toyota si uvědomuje, že Evropa je nejnáročnějším světovým trhem v segmentu malých až středně velkých vozů, a proto tento region zvolila jako testovací území při vývoji budoucích vozů určených pro automobilové segmenty A, B a C (mini, malé vozy, resp. nižší střední třída). Společnost Toyota Motor Europe (TME) se rovněž stala centrem odborných znalostí automobilky Toyota pro oblast vznětových motorů, vnímané kvality a dynamických vlastností vozidel. 

V případě konceptu C-HR probíhala těsná spolupráce mezi evropským a japonským centrem plánování vozidel Toyota, s cílem detailněji porozumět nejnovějším požadavkům evropských zákazníků i trendům na automobilovém trhu. Stylistické ztvárnění koncepčního modelu je výsledkem globální spolupráce Evropského vývojového centra designu Toyota (ED²) a dalších designových studií. 

V rámci plánovaného vstupu do segmentu kompaktních crossoverů bude TME i nadále pokračovat v úzké spolupráci s TMC (Toyota Motor Corporation v Japonsku).

Hybridní tradice

Vozy s hybridním pohonem jsou dnes obecně zákazníky považovány za mainstreamovou volbu, neboť dokáží nabídnout vynikající spotřebu paliva a nízké emise bez nutnosti obětovat vnitřní prostor či snadnou obsluhu a pohodlí. Díky tomu mohou hrát důležitou roli v komerčním rozšiřování ekologických automobilů. 

Široké přijetí ze strany zákazníků odrážejí i úhrnné celosvětové prodeje hybridních vozů Toyota a Lexus, které od uvedení prvního modelu Prius v Japonsku (v roce 1997) již dosáhly hranice 7 milionů.

V Evropě, kde se úspěšně prosazují zejména modely Yaris Hybrid a Auris Hybrid, pak automobilky Toyota a Lexus od uvedení modelu Prius v roce 2000 prodaly cca 780 000 vozů s hybridním pohonem, což je více než 10 % celkových celosvětových prodejů v této kategorii.

Během prvních osmi měsíců roku 2014 pak odbyt hybridních vozů Toyota a Lexus dosáhl objemu 107 000 vozů, což představuje 28 % objemu prodeje celé skupiny TOYOTA v západoevropských zemích. Za stejné období se ve stejném regionu 31 zemí (EU28, Švýcarsko, Norsko ad Island) ustálil podíl hybridní verze modelu Yaris na 31 %, přičemž hybridní verze v případě modelů Auris a Auris Touring Sports představovaly přes 50 % prodejů.

Nová platforma a hnací jednotka

C-HR Concept s délkou 4350 mm, šířkou 1850 mm, výškou 1500 mm a rozvorem 2640 mm staví na nové podvozkové platformě. Nižší těžiště a vyšší konstrukční tuhost přispěje k výrazně lepší jízdní dynamice.

Koncept používá nový plně hybridní pohon, jenž se podepíše na mnohem nižší spotřebě paliva. 

 

TOYOTA FUEL CELL SEDAN – SEDAN POHÁNĚNÝ PALIVOVÝMI ČLÁNKY 

AUTOMOBIL BUDOUCNOSTI JE ZDE

Po více než 20 letech výzkumu se někdejší sen Toyoty o vozu budoucnosti stal realitou. Na letošním autosalonu v Paříži se veřejnosti poprvé představil nový sedan značky Toyota poháněný palivovými články, schopný pohodlně přepravit čtveřici cestujících. Jízdní dosah je srovnatelný s vozy poháněnými zážehovým motorem, k natankování postačí 3 minuty a z koncovky výfuku vycházejí pouze čisté vodní páry. 

Celosvětově první sériově vyráběný sedan s vodíkovým pohonem je následníkem studie Toyota FCV Concept, která se poprvé představila mezinárodní veřejnosti na Tokijském autosalonu 2013. Nový sedan zůstává věren avantgardnímu stylistickému ztvárnění původního konceptu, avšak s ohledem na praktické nároky běžného provozu došlo k úpravám masky chladiče, světlometů a zadních světel, stejně tak jako antény, střechy a víka plnicího hrdla palivové nádrže. Kamery původního konceptu byly přirozeně nahrazeny tradičními zpětnými zrcátky na bocích karoserie. 

Nová Toyota Fuel Cell Sedan se na evropských trzích představí v roce 2015. 

Specifická architektura 

Nová Toyota poháněná vodíkem byla navržena s ohledem na běžné potřeby dnešních motoristů, a je proto koncipována jako čtyřdveřový čtyřmístný sedan s pohonem předních kol. Svými jízdními výkony i dojezdovou vzdáleností se může měřit s vozy poháněnými benzínovým motorem, přičemž tankování trvá přibližně tři minuty. 

Typickým rysem zvolené architektury je umístění palivových článků, akumulátoru a nádrží pod podlahu, čímž zůstal zachován co největší vnitřní prostor a současně se snížilo těžiště vozu. Do dvojice vodíkových nádrží se tankuje palivo pod tlakem až 700 barů.

V přední části je uložen elektromotor, elektronická řídicí soustava a měnič pro zvýšení napětí. Díky měniči, jenž zvyšuje hodnotu napětí na výstupu z palivových článků, bylo možné zmenšit elektromotor i počet článků, což se odrazilo ve zvýšení výkonu při současném snížení ceny. 

Od roku 2002, kdy Toyota začala zákazníkům v Japonsku a Severní Americe pronajímat vodíkové modely na bázi svého SUV Highlander, se použitá technologie zásadním způsobem změnila. 

Klíčovým rysem palivových článků nové generace je to, že se vůbec nepoužívá zvlhčovač. Vlhkost potřebnou k fungování článků zajišťuje voda získávaná přímo jako výstup chemické reakce vodíku a kyslíku. Konstrukce článků je proto jednodušší, spolehlivější, kompaktnější, lehčí a celkově i levnější. 

Komerční nasazení 

Vůz se od dubna 2015 začne prodávat na japonském trhu; v současnosti již probíhají přípravy k tomu, aby se nový sedan začal v létě 2015 nabízet i zákazníkům ve Spojených státech a Evropě. 

V Japonsku se sedan poháněný palivovými články začne prodávat u dealerů vozů Toyota a Toyopet přibližně za 7 mil. jenů (dopor. maloobchodní cena – nezahrnuje spotřební daň). Zpočátku budou prodeje omezeny pouze na ty regiony, kde se již rozvíjí potřebná infrastruktura k tankování vodíkového paliva. O cenách pro Evropu a USA doposud nebylo rozhodnuto. Později budou rovněž zveřejněny podrobnější informace, jako např. technické specifikace, přesné ceny a prodejní cíle. 

Postoj automobilky Toyota k výzkumu a vývoji vozidel na vodíkový pohon

Zasazení automobilky Toyota o vývoj vozů šetrných k životnímu prostředí staví na třech základních zásadách: využívání různorodých zdrojů energie; vývoj hospodárných vozů s nízkými emisemi; a zasazení o skutečně pozitivní změny v oblasti ekologie cestou širšího prosazování těchto automobilů. 

Vodík představuje velmi slibné alternativní palivo. Lze jej produkovat pomocí řady různých primárních zdrojů energie (včetně energie slunce a větru) a rovněž se snadno ukládá i přepravuje. Po stlačení vykazuje vyšší hustotu energie než akumulátory. Kromě svého potenciálu v roli paliva pro domácnosti a automobily lze vodík využívat i v mnoha dalších oblastech, včetně výroby energie v masovém měřítku. 

Vozy poháněné palivovými články napomáhají k diverzifikaci paliv používaných v dopravě, za provozu nevypouštějí žádné emise CO2 ani jiné látky škodlivé pro životní prostředí, a nabízejí přitom uživatelské pohodlí srovnatelné s klasickými vozy na benzín. Toyota je přesvědčena o vysokém potenciálu tohoto typu pohonu, jenž je ideální z hlediska ochrany životního prostředí a napomáhá k budování společnosti s trvale udržitelnou mobilitou. 

Projekt Hyfive 

Cílem projektu Hyfive („Hydrogen for Innovative Vehicles“ – vodík pro pokroková vozidla) je urychlit zavádění vodíkových modelů na evropském automobilovém trhu. Projektu se účastní celkem 15 subjektů z řad automobilek a energetických společností. Společnými silami plánují zajistit koordinované rozšiřování vodíkových vozidel, společně s budováním tankovací infrastruktury potřebné k jejich provozování. 

Automobilky Toyota, BMW, Daimler, Honda a Hyundai mají za úkol připravit flotilu 110 vozů určených pro 6 evropských měst – Bolzano, Kodaň, Innsbruck, Londýn, Mnichov a Stuttgart. V rámci těchto pěti regionů bude současně vybudována síť vodíkových čerpacích stanic, stejně tak jako ve Švédsku, blízkém sousedovi Dánska. 

Od nynějška až do konce roku 2015, kdy bude program fakticky spuštěn, budou vozidla nasazená Toyotou dovybavena systémem průběžného zaznamenávání dat pro celé tříleté období projektu. Palubní záznamové jednotky tak poskytnou konstruktérům velmi podrobnou každodenní zpětnou vazbu ohledně způsobu využívání a jízdních výkonů, tedy informace nezbytné k dalšímu rozvoji této průkopnické technologie. 

U všech zúčastněných subjektů tento projekt napomůže k budování moderního image v souvislosti s vodíkovými automobily, které představují budoucnost osobní přepravy. 

 

NOVÝ YARIS V MODELOVÉM PROVEDENÍ 2014 

VYRÁBĚNÝ V EVROPĚ PRO EVROPSKÉ ZÁKAZNÍKY

Nový Yaris navržený v Evropském vývojovém centru designu automobilky Toyota vytvořili ve Francii evropští konstruktéři pro evropské zákazníky. Vystupuje z davu díky dynamickému ztvárnění, které reaguje na vysoce konkurenční charakter evropského segmentu B.

Na adresu nového Yarisu v provedení 2014 komentuje Alessandro Massimino, produktový manažer společnosti Toyota Motor Europe: „Z racionálního pohledu Yaris vždy představoval výtečnou nabídku: skvěle obestavěný prostor, trvanlivost, pořizovací a provozní náklady… A setkali jsme se s extrémně příznivými reakcemi na hybridní verzi. Takže s novým Yarisem v provedení 2014 jsme chtěli postoupit o krok dále: vytvořit takový vůz, který by oslovil nejen rozum zákazníků, ale i jejich srdce.“

Dynamický a emotivní design vnějšku vozu

Nový Yaris v provedení 2014 přináší ještě nápadnější a dynamičtější zhmotnění smělého designového jazyka Under Priority aplikovaného na čelních partiích se stylistickými detaily Keen Look. Úzká horní část masky chladiče i velká spodní část lichoběžníkového tvaru, která je charakteristickým znakem designu Under Priority, se nyní spojuje v místě loga a dohromady tvoří tvar písmene „X“. 

Chromový dekor probíhající napříč celou horní částí masky chladiče až k novým sdruženým světlometům ve stylu Keen Look harmonicky svazuje všechny stylistické prvky v předních partiích vozu s akcentem na horizontální linii zdůrazňující šířku vozidla. Součástí samotných sdružených světlometů je nová projektorová technologie použitá u dálkových i potkávacích světel, stejně tak jako LED světla pro denní svícení.

Velkou spodní část masky chladiče lichoběžníkového tvaru podtrhuje průběžný spoiler, jenž ještě posiluje nápadný designový styl Under Priority. Oko pozorovatele se tak podvědomě stáčí ke spodním partiím nové Toyoty Yaris, vypovídajícím o dynamických schopnostech daných přikrčeným postojem a nízkým těžištěm vozu.

Vzadu zaujme nový nárazník s akcentem na širší a přikrčenější postoj. Zabudovaný difuzor napomáhá zvýšit atraktivitu nového Yarisu, z nějž nyní vyzařuje sportovnější a sebejistější image. Modernizovaná sdružená zadní světla nyní používají novou grafiku z LED diod, která ještě více zdůrazňuje osobnost tohoto vozu prostřednictvím jedinečné optické signatury, kterou bylo možné vytvořit díky použité technologii světlovodů. 

Oproti předchozí generaci modelu Yaris jsou všechny verze s odlišnou motorizací jednotně stylisticky sladěny; o konkrétní verzi, včetně hybridní, lze usuzovat z jemnějších vodítek a označení.

Kultivovanější interiér, vyšší důraz na smysly vnímanou kvalitu

Nový design interiéru odráží tři klíčové cíle vyplývající ze zpětné vazby poskytnuté zákazníky: vyšší prostornost a pocit dynamiky v kabině; vyšší kvalita vnímaná smysly; celkové optické zjednodušení a vylepšené barevné varianty s propracovanější povrchovou úpravou.

Horní část přístrojového panelu je tenčí, a palubní deska tak více zdůrazňuje horizontální křivku. Horní povrch kapličky přístrojů před řidičem působí po přepracování štíhleji. Panely dveří byly rovněž přepracovány a získaly dynamičtější tvar s většími plochami z materiálů měkkých na dotek a vyšší funkčností. 

Středová konzola se zvedla o 23 mm, a tak bylo možné zkrátit řadicí páku. Dotyková obrazovka má nyní úhlopříčku 7" (dříve 6,1") a zprostředkuje obsah poskytovaný multimediální soustavou Toyota Touch 2. Opticky tak zdůrazňuje jeden z unikátních prvků výbavy modelu Yaris.

V kabině se rozšířila plocha materiálů měkkých na dotek. Textura v horní části přístrojového panelu je po úpravě příjemnější na dotek a méně se leskne. Plasticky tvarovaný středový panel palubní desky, pro Yaris typický, nyní používá silnější měkké čalounění a jeho textura se liší v závislosti na stupni výbavy. 

Lesklé chromové dekory po celé kabině byly nahrazeny chromovými dekory v saténovém tónu, které propůjčují interiéru modernější a vytříbenější vzhled. Nový Yaris v provedení 2014 dále nabídne několik nových typů čalounění sedadel s novým vzorem látky a barvou pro každý stupeň výbavy. 

Nová koncepce stupňů výbavy a prvky výbavy na přání ke zvýšení atraktivity

Nová Toyota Yaris v provedení 2014 reaguje na stále se rozšiřující základnu automobilového segmentu B. Snaží se být atraktivnější i prostřednictvím jasně odlišených stupňů výbavy, vždy s jedinečným charakterem. 

Tato diferenciace je ještě posílena prostřednictvím barevných schémat interiéru v závislosti na zvoleném stupni výbavy a různých prvků použitých v exteriéru i interiéru vozu, např. spodní části masky chladiče, litých kol, sedadel, středové konzoly, přístrojového panelu a dekorů na volantu. Různé stupně výbavy bude možné rozpoznat např. podle různého způsobu zpracování spodní části masky chladiče nebo dekorů lemujících masku chladiče: u Toyoty Yaris Hybrid bude použita maska chladiče v klavírním černím laku a dekoračním lemováním v saténově matném chromu, odrážejícím technické přednosti tohoto provedení.

V rámci celé struktury stupňů výbavy se objevují vyspělé prvky, jako např. volant obšitý kůží, klimatizace nebo multimediální soustava Toyota Touch 2 dodávaná standardně již od stupně Active. Součástí širokého spektra prvků výbavy na přání je např. soustava Toyota Touch 2 with Go nabízející vylepšenou mapovou navigaci s online připojením.

Kromě tradičního vertikálního členění stupňů výbavy byla evropská nabídka stylistických úprav a dekorů rozšířena v horizontálním směru o dvě další varianty. Dynamický stupeň výbavy Style vyniká speciálním designem 16" litých kol a jedinečný rastrem masky chladiče (malé čtverečky), na přání s paketem Red pro interiér. 

Varianta Lounge se zaměřuje více na pohodlí a kvalitu života na palubě vozu; nabízí 15" litá kola, chromové dekory lemující černou masku chladiče a na přání i obložení interiéru ve světle hnědém tónu, jenž působí tepleji a útulněji. 

Přestože se Yaris v provedení 2014 vyznačuje jednotnějším stylistickým ztvárněním, nejvyšší verze Hybrid stále zaujme důvtipnými stylistickými odlišnostmi, které jí umožňují vyniknout. Zaujme jedinečnou optickou signaturou předních i zadních LED světel, maskou chladiče v klavírním černém laku nebo speciálním designem litých kol o velikosti 15 nebo 16". V technicky zaměřeném interiéru najdeme směsici černé a šedé, modré podsvícení přístrojového štítu a čalounění provedené částečně z materiálu Alcantara®.

Nejširší nabídka typů pohonu v segmentu B: 

Nový Yaris nabízí čtyři různá hnací ústrojí: dva zážehové motory, jeden vznětový a jeden hybridní. Komplexně vylepšený zážehový tříválec 1,0 l je prvním přírůstkem do nové rodiny celkem 14 velmi hospodárných motorů, které Toyota na globálních trzích do roku 2015 představí. 

Jednotka 1,0 l schopná přepínat mezi Atkinsonovým a Ottovým cyklem s ohledem na optimální vyvážení spotřeby paliva a výkonu vykazuje mimořádně vysokou tepelnou účinnost 37 %, a tak se může pochlubit kombinovanou spotřebou 4,1 l/100 km a nízkými emisemi CO2, které poklesly na 95 g/km.

Zážehová jednotka 1,33 l i vznětový agregát 1,4 l těží z úprav zaměřených na snižování hluku a vibrací. S oběma jednotkami v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou Yaris dosahuje maximální rychlosti 175 km/h při kombinované spotřebě paliva na úrovni 4,8 l/100 km v případě zážehového motoru 1,33 l, resp. 3,8 l/100 km s motorem 1,4 D-4D. Verze se zážehovou jednotkou 1,33 l je k dispozici i s variátorovou převodovkou Multidrive. 

K pohonu Yaris Hybrid slouží zážehový čtyřválec 1497 cm3 s Atkinsonovým cyklem. Úpravy se dotkly i hybridního hnacího ústrojí. V zájmu dalšího snížení vnitřního tření byla zdvihátka ventilů potažena uhlíkovou směsí s tvrdostí diamantu (DLC). Vylepšen byl i software řídicí jednotky hybridní soustavy s ohledem na lepší rekuperaci energie. Kombinované emise CO2 v případě verze Yaris Hybrid díky uvedeným opatřením dále poklesly na 75 g/km při spotřebě 3,3 l/100 km. 

Větší potěšení z jízdy

Yaris v provedení 2014 přináší komplexní sadu vylepšení inspirovaných názory zákazníků. Úpravy v oblasti jízdního pohodlí a ovladatelnosti jdou ruku v ruce s výrazným snížením hladiny hluku, vibrací a projevů nekultivovanosti. 

Konstrukce karoserie vykazuje vyšší tuhost v horních i spodních partiích, což přináší přímější a lineárnější odezvu na pokyny od řízení, a tedy pohodlnější jízdu bez zbytečných náklonů.

U přepracované konstrukce zavěšení zadních kol se objevuje nová torzní příčka. V kombinaci s měkčími vinutými pružinami se zvýšilo jízdní pohodlí bez negativních dopadů na náklony karoserie. S ohledem na vyšší jízdní pohodlí najdeme měkčí vinuté pružiny i na přední nápravě. Zároveň se nově objevují roztažné pružiny uvnitř tlumičů, které mají stabilizační funkci, tj. zlepšují ovladatelnost a omezují náklony karoserie při průjezdu zatáčkami.

Nová technologie ventilů pro tlumiče, která našla uplatnění na přední i zadní nápravě, potlačuje přenos vibrací od povrchu vozovky a dále posunuje jízdní kvality nového Yarisu bez negativních dopadů na agilní ovladatelnost. 

Nová řídicí logika elektrického posilovače využívá zvýšené tuhosti karoserie a podvozkových modifikací tak, aby si řidič vychutnal výrazně lepší zpětnou vazbu od řízení, odezvu na pokyny od volantu a přesnost přinášející atraktivnější zážitky z jízdy. 

Yaris v provedení 2014 rovněž těží z výrazného potlačení akustického hluku v interiéru, na čemž mají podíl tři klíčová opatření: potlačení vysokofrekvenčního hluku od motoru a povrchu vozovky; omezení nízkofrekvenčních ruchů přicházejících od motoru; a snížení aerodynamického hluku za jízdy vysokou rychlostí.

Úspěch modelu Yaris podpořen hybridní technologií pohonu

Evropa je celosvětově nejrychleji rostoucím trhem s hybridními automobily. V roce 2013 vzrostly prodeje o 34 %, přičemž podíl regionu na celosvětovém trhu s hybridními vozy činí 12 %. 

V témže období vzrostly evropské prodeje hybridních modelů Toyota cca o 43 %; každý pátý osobní vůz Toyota, který se zde v současnosti prodá, je poháněn hybridním ústrojím.

Verze Yaris Hybrid se v roce 2013 prodalo bezmála 50 000 kusů a nyní tato varianta tvoří 31 % celkových prodejů modelu Yaris v zemích západní Evropy. Jedná se o nejlépe prodávané alternativní hnací ústrojí v automobilovém segmentu B a druhý nejlépe prodávaný vůz v rámci celého evropského trhu automobilů s alternativním způsobem pohonu (elektromobily, hybridy a plug-in hybridy) – první pozici přitom zaujímá Toyota Auris Hybrid.

Hybridní hnací ústrojí od Toyoty přináší zákazníkům jedinečné zážitky z naprosto hladké, tiché a intuitivní jízdy. Vůz dokáže nabídnout silný a hladký zátah při rozjezdu a v případě jízdy pouze na elektřinu prakticky bezhlučný chod s nulovými emisemi CO2, NOx a pevných částic.

Díky zmíněným přednostem si hybridní modely od Toyoty získávají výrazně vyšší zákaznickou loajalitu než je tomu u vozů se zážehovým či vznětovým motorem, a navíc zde můžeme pozorovat stabilně vyšší loajalitu k hybridnímu pohonu jako takovému než u kteréhokoli z konkurenčních výrobců. 

Na různé segmenty automobilového trhu dnes konkurenční hybridní modely teprve vstupují, avšak včasné investice automobilky Toyota do těchto technologií umožnily vybudovat si v oblasti alternativních hnacích ústrojí jednoznačně vedoucí pozici. Toyota očekává, že do roku 2020 bude 15 % všech osobních vozů vybaveno hybridním ústrojím.

 

NOVÁ TOYOTA AYGO

JEDINEČNÝ VSTUP TOYOTY DO TŘÍDY MINIVOZŮ 

Nové AYGO staví na silných stránkách svého předchůdce, tedy atraktivním designu, potěšení z jízdy a pravidelných modernizacích s novým, hravějším rozměrem. 

Na adresu nové Toyoty Aygo se vyjadřuje David Terai, hlavní konstruktér uvedeného modelu: „Vozy automobilového segmentu A jsou až příliš často málo atraktivní. Zdá se, že existuje jakási mlčky předpokládaná shoda mezi výrobci v tom, že majitelům malých vozů určité kompromisy ani nevadí. Design je brán jako druhořadá záležitost a není zde ani příliš mnoho výbavy, ze které by bylo možné vybírat. Já jednoduše nemohu věřit, že by tomu tak bylo. Jsem přesvědčen o tom, že tito majitelé – stejně jako všichni ostatní – chtějí vůz, na který by mohli být pyšní, a tak jsem si dal za úkol takový automobil stvořit.“

Dramatičtější designová tematika J-Playful

Nové AYGO odmítá stereotypní designové principy automobilového segmentu A, kde funkčnost vítězí nad stylem. I přes své kompaktní rozměry, patřící k nejmenším v dané třídě (s délkou 3 455 mm je pouze o 7 mm delší než předchůdce) se vyznačuje markantním vzhledem s dramatickými a propracovanými křivkami, kterým však nechybí ani určitá hravost.

Nové AYGO oblečené do robustní homogenní karoserie vděčí za svůj jedinečný charakter designové tematice ‘J-Playful’ stavějící na konceptu rozpínajícího se měkkého objektu v pevné konstrukci. Jakoby vyráží ven z pevné skořápky, utváří zlomové křivky a formuje nápadnou grafiku ve tvaru písmene „X“ dominující čelním partiím vozu. Rozšiřuje se ven po celém povrchu karoserie a zahrnuje všechny klíčové komponenty vozu, včetně horní i spodní masky chladiče, světlometů, mlhových světel a dokonce i zrcátek a bočních skel.

Tato efektní grafika ve tvaru písmene „X“ je rovněž základem pro zákaznické úpravy exteriéru, které jsou nedílnou součástí designu nové Toyoty AYGO. 

Při pohledu z boku je možné naměřit, že došlo ke snížení střechy o 5 mm. Je též patrné posunutí její přední hrany směrem vpřed, a tak se dopředu posunulo i těžiště kabiny vozu. Vůz v důsledku toho získal vyváženější a mírně předkloněný postoj. Samotná střecha má nový profil ve tvaru pagody a je do ní začleněn zadní spoiler ke zlepšení aerodynamiky.

Vzadu se opakuje designové ztvárnění předních partií nové Toyoty AYGO, a to v podobě grafiky ve tvaru písmene „X“, kdy výklopná záď společně se spodní částí nárazníku tvoří zlomové linie dělící plochu v zadní části karoserie vozidla. Horní část nárazníku se rozšiřuje až k nápadně vyčnívajícím podběhům kol, čímž tento vůz získává široký a stabilní postoj.

Hlavním motivem designu interiéru je lichoběžníková středová konzola, jejíž tvarové provedení se opakuje po celé kabině u nejrůznějších komponent, jako např. výdechů ventilace, obložení dveří a lemování páky voliče převodovky.

Konzola podepírá širokou přístrojovou desku v matné povrchové úpravě zabraňující odleskům, orámované štíhlými A-sloupky, které nebrání dobrému výhledu z vozu. V kapličce přístrojů před řidičem najdeme výborně čitelný a trvale podsvícený kruhový ukazatel v souosém uspořádání, jehož součástí je i středový multifunkční displej. 

Podobně jako v případě exteriéru lze řadu prvků v kabině uzpůsobit na přání majitele. 

Přestože rozvor náprav zůstal na původních 2 340 mm, délka prostoru pro cestující narostla o 9 mm. Zlepšila se poloha za volantem díky úpravě sklonu volantu (z 28 na 26,6°), snížení výšky předního sedadla (v místě kyčelního kloubu) o 10 mm a doplnění sedadla o možnost výškového nastavení. K většímu pohodlí na předních sedadlech napomohl i nárůst vertikální prostornosti o 7 mm a rozšíření loketní opěrky o 20 mm.

Zvětšil se také zavazadelník, a to o 29 litrů na výsledných 168 l. Současně narostla i jeho praktičnost díky rozšíření nakládacího otvoru o 75 mm mezi prahem výklopné zádi a opěradly zadních sedadel. 

Promyšlené úpravy na přání, kdykoli

Díky ucelené nabídce jednoduchých a cenově dostupných úprav na přání zákazníka si můžete nové AYGO uzpůsobit vlastnímu vkusu.

V exteriéru je přibližně 10 částí, které lze snadno a kdykoli po celou životnost vozidla nahradit díly jiné barvy či provedení. Díky chytré konstrukci a pečlivě promyšlené strategii montáže jsou tyto zákaznické úpravy cenově dostupné a naprosto přímočaré.

Vyměnitelné díly v exteriéru (maska chladiče ve tvaru „X“, dekorační panely zadního nárazníku, dekory předního nárazníku a litá kola) i interiéru vozu (přístrojový panel, středová konzola, výdechy ventilace, hlavice řadicí páky a okolní lemování) lze poměrně rychle a snadno vyměnit, a to například i po několika letech od zakoupení vozu. 

Velkoryse koncipované stupně výbavy, pakety pro vyšší míru individualizace, speciální edice

Nové AYGO se může pochlubit velkorysou základní výbavou: všechny varianty standardně nabízejí audio soustavu s tunerem AM/FM a připojením USB/AUX, LED světla pro denní svícení, projektorové světlomety, stabilizační systém VSC nebo pomocník pro rozjezd do svahu. 

V základním stupni výbavy ‘x’ se spojuje veškerá standardní výbava nové Toyoty AYGO s matně černou maskou chladiče a 14" ocelovými koly.

Uprostřed nabízených stupňů výbavy pro novou Toyotu AYGO stojí ‘x-play’. Tato verze je výchozí pro všechny zákaznické úpravy a rovněž tvoří základ speciálních edicí ‘x-cite’, ‘x-clusiv’ a ‘x-pure’.  

V exteriéru je zde standardem maska chladiče ve tvaru písmene „X“ v klavírním černém laku a 15" ocelová kola. Na palubě je pak v základu ovládání audio soustavy na volantu obšitém kůží, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a uživatelsky nastavitelný omezovač rychlosti. 

Vrcholným stupněm výbavy nové Toyoty AYGO je varianta ‘x-wave’ s velkou stahovací plátěnou střechou a 15" litými koly ve stříbrném tónu. V interiéru zaujmou dekory v barvě karoserie a polokožené čalounění sedadel. Standardní audio soustavu Toyoty AYGO nahrazuje multimediální soustava x-touch. 

Soustava x-touch používá barevný dotykový displej o úhlopříčce 7", zabudovaný do přístrojového panelu, a disponuje funkcí Mirrorlink k propojení s chytrým telefonem. Jedná se o první systém v automobilovém segmentu A, jenž standardně nabízí i zadní kameru.

Kromě toho jsou v nabídce tři speciální edice, které budou pravidelně obměňovány. Edice ‘x-cite’ se vyznačuje barevným lakováním Pop Orange, dekory v černém klavírním laku a 15" litými koly se zdvojenými paprsky v leskle černém tónu. V edici ‘x-clusiv’ se kombinuje lakování karoserie Midnight Black s nápadnými chromovými dekory. A v případě edice ‘x-pure’ zaujme lakování Cool White, opět s výraznými chromovými dekory. 

Jednoduchý výběr z trojice stupňů výbavy a tří speciálních edicí doplňují dva pakety pro exteriér a interiér, jejichž prostřednictvím si zákazníci mohou upravit AYGO podle vlastních představ.

Hospodárná a tichá jízda, potěšení za volantem 

Nové AYGO bylo navrženo tak, aby zákazníkům nabídlo v dané třídě rekordně nízkou spotřebu paliva, ale současně aby jízda v něm byla pohodlnější, tišší a poskytovala i potěšení za volantem. 

Ke snížení spotřeby paliva napomohla celá řada vylepšení motoru, nasazení systému vypínání motoru Stop & Start, pokles hmotnosti karoserie a optimalizace aerodynamiky vozu.

AYGO posouvá potěšení z jízdy na zcela novou úroveň. Svůj podíl na tom má vyšší tuhost karoserie, lepší aerodynamika, dokonale vyladěný podvozek, řízení i převodovka v zájmu zlepšení jízdní stability, pohodlí, agilní ovladatelnosti a odezvy na pokyny od řidiče. Komplexní opatření na snížení hluku, vibrací a chvění se odrazila v tišším prostředí kabiny. 

Mnohokrát oceněný tříválec Toyota 12v DOHC o zdvihovém objemu 998 cm3 s časováním ventilů VVT-i rovněž prošel výraznými úpravami se zaměřením na účinnost spalování, snížení třecích ztrát a optimalizaci výfukové soustavy v zájmu snížení emisí. Jednotka schopná přepínat mezi Atkinsonovým a Ottovým cyklem s ohledem na optimální vyvážení spotřeby paliva a výkonu vykazuje mimořádně vysokou tepelnou účinnost 37 %.

Výkon motoru se zvýšil na 51 kW (69 k) při 6000 ot/min. Výrazně narostl točivý moment na 95 Nm při 4300 ot/min, přičemž 85 Nm točivého momentu je k dispozici již od pouhých 2000 ot/min. Nové AYGO zrychluje z 0 na 100 km/h za 14,2 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 160 km/h.

Nové AYGO se nabízí ve standardním provedení i speciální verzi Eco. Ve verzi Eco je delší 4. a 5. převodový stupeň, jsou použity pneumatiky s nižším valivým odporem, systém vypínání motoru Stop & Start a byla upravena aerodynamika vozu.

Již u standardní verze poklesla spotřeba paliva ze 4,4 na 4,1 l/100 km, což představuje pokles hladiny emisí CO2 o 7 g/km na výsledných 95 g/km. Vozy v provedení Eco dosahují ještě lepších výsledků – spotřeba činí pouze 3,8 l/100 km a emise CO2 pak 88 g/km.

Úprava jednotlivých převodových poměrů přispěla k ještě lepšímu vyvážení mezi potěšením z jízdy a spotřebou paliva. Volitelným prvkem výbavy nové Toyoty AYGO je převodovka x-shift. Tato automatizovaná manuální převodovka prodělala zásadní vylepšení a disponuje režimem plně automatického řazení, ve voze není spojkový pedál a počítač se stará o rychlé a přesné řazení díky synchronizaci motoru, spojky a skříně typu transaxle. Nové AYGO s převodovkou x-shift vykazuje spotřebu paliva 4,2 l/100 km a produkuje emise CO2 na úrovni pouhých 97 g/km.

 

TOYOTA i-ROAD 

Agilita motocyklu, pohodlí osobního vozu

Před necelými dvěma roky Toyota poprvé odhalila své koncepční vozidlo i-ROAD; nyní na Pařížském autosalonu 2014 v evropské premiéře představuje svůj osobní tříkolový přepravník pro dva pasažéry, homologovaný pro běžný provoz.

Osobní přepravníky jsou novou formou dopravy přinášející do městského prostředí vyšší míru flexibility. Nabízejí výrazně větší cestovní pohodlí, lepší ochranu před nepřízněmi počasí, vyšší stabilitu a větší bezpečnost než tradiční skútry a motocykly. 

Nekončí však výhodami v podobě nulových emisí a nízkých provozních nákladů, typických pro elektromobily; jejich další výhodou jsou kompaktní rozměry srovnatelné s běžnými jednostopými vozidly (zejména šířka), které jsou klíčovou podmínkou manévrovatelnosti ve městě a snadného parkování. 

Uživatelsky přívětivější konstrukce, lepší ochrana před nepříznivým počasím

Návrh Toyoty i-ROAD prodělal oproti konceptu další úpravy s ohledem na lepší výhled, ochranu před nepřízněmi počasí, snazší manévrovatelnost a intuitivní použití. 

Boční dveře jsou nyní opatřeny ručně stahovatelnými okénky, a tak je uživatel Toyoty i-ROAD plně chráněn před povětrnostními vlivy. Nový osobní přepravník od Toyoty tím získává zásadní výhodu oproti tradičním jednostopým vozidlům, neboť jej lze bez ohledu na počasí řídit i bez helmy nebo speciálního svrchního oblečení. 

Zadní partie mají po přepracování kratší převis, změnilo se provedení i umístění sdružených světel a přibylo zde malé zadní okénko pro lepší výhled při manévrování. Nová Toyota i-ROAD bude k dispozici v pěti barvách karoserie, jejichž odstín elegantně vynikne speciálně ve městě. 

S ohledem na maximálně intuitivní použití a co nejsnazší řízení se konstruktéři rozhodli pro tradiční kulatý volant; k ovládání dále slouží běžný akcelerační a brzdový pedál jako v kterémkoli automobilu do města. 

Technologie „Active Lean“ (automatické naklánění ) a řízené zadní kolo 

Přepracovaná Toyota i-ROAD je 2345 mm dlouhá, 1455 mm vysoká a 870 mm široká. Její rozvor činí 1695 mm. Oproti konceptu je tak o 5 mm kratší, 10 mm vyšší a 20 mm širší, avšak stále se může pochlubit mimořádně kompaktními rozměry. 

Osobní přepravník díky tomu dokáže hladce manévrovat po běžných silnicích i v úzkých uličkách; na jediném standardním parkovacím místě lze navíc zaparkovat až čtyři Toyoty i-ROAD.

Beze změny zůstává čistě elektrické hnací ústrojí Toyoty i-ROAD, které používá Li-Ion akumulátor pohánějící dvojici elektromotorů o výkonu 1,9 kW, umístěných na obou předních kolech. Osobní přepravník od Toyoty nabízí svižnou akceleraci, prakticky bezhlučný chod a dojezd přibližně 50 km*. Po vyčerpání kapacity baterie jej lze naplno dobít z běžné domovní zásuvky, a to za pouhé tři hodiny. 

Klíčem k vyšší stabilitě, bezpečnosti, pohodlí i potěšení z jízdy v Toyotě i-ROAD je nová a plně intuitivní technologie ‘Active Lean’. 

Technologie automatického naklánění v součinnosti s řízením zadního kola prostřednictvím klasického volantu využívá akční člen v podobě elektromotoru a příslušné převody zabudované nad prvkem zavěšení předních kol, s propojením přes třmen na obě přední kola. 

Elektronická řídicí jednotka (ECU) vypočítává požadovaný náklon na základě informací o úhlu natočení kol, gyroskopu a rychlosti vozidla. Soustava pak automaticky pohybuje koly nahoru a dolů v opačném směru, a je tak schopna zajistit úhel náklonu působící proti odstředivé síle při průjezdu zatáčkou. 

Uvedený systém zajišťuje aktivní naklánění Toyoty i-ROAD i při jízdě v přímém směru po zvlněné vozovce – v takovém případě akční člen automaticky vyrovnává změny v povrchu vozovky tak, aby karoserie trvale zůstávala v rovině.

Technologie Active Lean je zdrojem jedinečných jízdních zážitků, s maximální radostí spojenou s řízením jednostopého vozidla, mimořádnými manévrovacími schopnostmi a poloměrem otáčení pouhé 3 metry, avšak bez nutnosti stabilizovat vozidlo při velmi pomalé jízdě nebo během stání. 

Jelikož díky uvedenému systému nemusí řidič nikdy stoupat na zem, Toyota i-ROAD může používat bezpečnější uzavřenou konstrukci karoserie chránící před nepřízněmi počasí. 

To znamená, že nový osobní přepravník je možné řídit bez použití helmy, ale navíc jsou zde i výhody spojené s prostředím běžného automobilu, tedy možnost využívat topení, audio soustavu nebo připojení mobilního telefonu přes Bluetooth.

Tříleté testování za běžného provozu ve francouzském Grenoblu

Městská doprava budoucnosti se od letošního října ve francouzském Grenoblu promění ve skutečnost. 

Díky partnerství města Grenoble, metropolitní oblasti Grenoble-Alpes, energetické skupiny EDF, společnosti Sodetrel, automobilky Toyota a firmy Citélib proběhne tříletý zkušební projekt zaměřený na zvýšení hospodárnosti a efektivity veřejných dopravních systémů (tramvaje, autobusy, vlaky) v propojení s osobními elektromobily. 

Nosnou myšlenkou projektu je umožnit dojíždějícím obyvatelům Grenoblu řízení osobního přepravníku v několika prvních nebo posledních kilometrech jejich cesty a následně zbývající (převážnou) část cesty dojet veřejnou hromadnou dopravou. To by mělo přispět k vyšší flexibilitě a časové úspoře na straně uživatelů, ale současně i omezit dopravní zácpy ve městě a zlepšit kvalitu ovzduší v centru. 

Nový projekt sdílení elektromobilů v úzké návaznosti na IT infrastrukturu veřejné dopravy v Grenoblu doplní současnou službu sdílení vozidel v regionu, a umožní tak uživatelům vyzvednout si některý z malých elektromobilů na jednom místě a zanechat jej jinde. 

Partneři účastnící se tohoto projektu vkládají do společného fondu své nejlepší schopnosti s cílem nabídnout Grenoblu pokrokovou službu, která umožní pečlivě zhodnotit životaschopnost tohoto nového řešení mobility v reálném životě. 

Role automobilky Toyota v tomto novém partnerském programu bude spočívat v dodávce 35 elektromobilů i-ROAD v rámci rozsáhlejší flotily čítající celkem 70 mimořádně kompaktních plně elektrických vozidel Toyota. Všechna vozidla lze dobíjet v některém z více než stovky dobíjecích míst na 30 nových dobíjecích stanicích, které jsou rozmístěny poblíž zastávek hromadné dopravy po celém městě. 

Účastníci tohoto vizionářského projektu sdílení vozidel budou moci využívat dvě speciální mobilní aplikace. První z nich je inteligentní plánovač cest pomáhající uživatelům dostat se do požadovaného cíle tou nejefektivnější cestou (resp. dopravním prostředkem) v závislosti na aktuálním stavu dopravy a jízdních řádech hromadné dopravy; druhá aplikace sleduje dostupnost osobních elektromobilů. Jejím prostřednictvím si mohou uživatelé volný elektromobil ihned zarezervovat. 

 

STRATEGICKÝ PLÁN POHONNÝCH JEDNOTEK TOYOTA 

Sladění technologií s reálným využitím

Strategický plán „TOYOTA Roadmap“ počítá s hospodárným využíváním všech dostupných zdrojů energie, s cílem zajistit dlouhodobou udržitelnost prostředků osobní i veřejné dopravy, a to i přes omezení, která budou stále silněji doléhat na čerpání tradičních fosilních paliv. 

V tomto kontextu TOYOTA již přes 40 let pracuje na návrhu a vývoji ekologičtějších řešení mobility s ústředním cílem nabídnout kompletní řadu ekologických vozidel vyhovujících všem uživatelským profilům. 

TOYOTA čerpá ze svých bezkonkurenčních zkušeností s vývojem hybridních pohonů a již dnes vyrábí elektromobily, hybridní automobily a plug-in hybridní vozidla; v současnosti se navíc připravuje uvést svůj první sedan poháněný palivovými články. Automobilka tímto buduje pevné základy k budoucímu soužití několika různých typů vozidel s nízkými, resp. nulovými emisemi. 

V bezprostřední budoucnosti se o individuální přepravu na krátké vzdálenosti postarají malé, typicky městské elektromobily, jako např. Toyota i-ROAD. Protipólem budou vozidla poháněná palivovými články, vhodná zejména pro dálkové cesty, veřejnou dopravu nebo nákladní dopravu. 

Mezi těmito dvěma nově vznikajícími extrémy bude většina vozidel i nadále poháněna spalovacím motorem na kapalná paliva (benzín, nafta, biopaliva), resp. stlačený plyn (např. zemní). 

V tomto kontextu je TOYOTA i nadále přesvědčena, že její mnohokrát oceněný hybridní pohon – jenž letos v září překročil hranici 7 mil. prodaných kusů – je technologickou odpovědí na zásadní otázky mobility v souvislosti s životním prostředím a postupným ubýváním energetických zásob. 

TOYOTA používá hybridní pohon se 100% „sérioparalelním“ uspořádáním, schopný provozu čistě na elektřinu, v režimu spalovacího motoru, resp. v kombinaci obou typů pohonu. Jeho výhodou jsou výkonové schopnosti dané paralelním hybridním uspořádáním, stejně tak jako jednoduchost a ekologická čistota z titulu sériového uspořádání, bez nevýhod spojených samostatně s každým z uvedených režimů. 

Podle výroční zprávy pro rok 2013 publikované Evropskou komisí a Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) dosáhly průměrné flotilové emise vozů Toyota/Lexus prodávaných v Evropě úrovně 116,6 g/km. Společnost tak již dnes vykazuje rezervu 11,3 g/km oproti cílové hodnotě 127,9 g/km stanovené pro rok 2015.

 

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2024 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems