-

Novinky - Toyota

06.03.2012 | Toyota - Press kit Autosalon Ženeva 2012

YARIS HYBRID, PRŮKOPNÍK VE TŘÍDĚ MALÝCH VOZŮ

  • Yaris je vůbec prvním modelem s plně hybridním pohonem v evropské třídě malých vozů (segment B), do které přináší jedinečné jízdní zážitky a zákaznické zkušenosti na nové úrovni
  • Spojuje nápadný a kultivovaný vzhled typický pro model Yaris se stylistickými detaily hybridního vozu
  • Díky průlomovému řešení hybridní soustavy pohonu je zachován zcela shodný prostor v kabině i zavazadelníku jako u standardního provedení modelu Yaris
  • Špičkové parametry emisí CO2 v dané třídě: pouze 79g/km díky plně hybridní soustavě pohonu po downsizingu, spotřeba paliva jen 3,5 l/100 km
  • Očekává se 20% podíl v celkovém objemu prodeje modelové řady Yaris;
  • Na evropských trzích v nabídce od května 2012

Na letošním autosalonu v Ženevě se ve světové premiéře představí první plně hybridní zástupce z evropské třídy malých vozů (segment B), který je současně vlajkovou lodí modelové řady Yaris.

Nový Yaris Hybrid je důležitým krokem v rámci strategie Toyoty zavádět technologii plně hybridního pohonu do všech modelů Toyota prodávaných na evropském trhu. Umně spojuje chytré prostorové řešení s ovladatelností ve městě, tedy typické atributy modelu Yaris, s jedinečným požitkem z jízdy a hospodárností hybridního systému pohonu Hybrid Synergy Drive® (HSD) od Toyoty.

Yaris je nejprodávanějším modelem značky Toyota, s největším zastoupením aktivně provozovaných vozů na evropských cestách. Po uvedení modelu Auris Hybrid je Yaris Hybrid již druhým základním modelem značky Toyota používajícím hybridní technologii HSD, který zároveň představuje tento ekologicky šetrný hnací systém v objemově nejvýznamnějším segmentu evropského trhu.

Nový Yaris Hybrid je koncipován pro náročné majitele pohybující se převážně po městě, kteří od svého vozu požadují nové jízdní zážitky a zkušenosti na kvalitativně vyšší úrovni. Pohon HSD spojující nízkou spotřebu paliva, hladinu emisí s plynulou a tichou jízdou ukazuje, že potěšení z jízdy nemusí být v protikladu s ekologickým přístupem a nízkými provozními náklady.

Ambiciózní design s nejlepším obestavěním prostoru ve třídě malých vozů

Yaris Hybrid zdědil všechny promyšlené výhody standardního modelu, a tak zájemcům o vůz segmentu B nabízí důmyslné propojení kompaktní karoserie a praktického i prostorného interiéru, ale současně přináší nový, propracovanější a kultivovanější styl v designu exteriéru.

Při nezměněném rozvoru 2510 mm je nový Yaris Hybrid pouze o 20 mm delší než standardní Yaris (celkem 3905 mm). Převis karoserie vpředu se mírně zvětšil kvůli zástavbě nového plně hybridního pohonu po downsizingu, nicméně zůstal zachován velmi malý poloměr otáčení (4,7 m), který zůstává na vrcholu třídy.

Yaris Hybrid zaujme svým jedinečným designem exteriéru s propracovanou aerodynamikou. Spojuje nový, agresivnější design předních partií označovaný jako Under Priority – spočívající v nápadnější masce vozů Toyota příští generace – s provedením Keen Look, které zahrnuje mj. sladěná přední a zadní světla s technologií LED.

Klíčem k nízké spotřebě paliva je aerodynamika, a tak nový Yaris Hybrid těží z dokonalejšího obtékání vzduchu přes přepracovanou čelní část karoserie a také ze zakrytování podvozkových partií a použití aerodynamických krytů u kol. Nový plně hybridní model Toyoty se tak může pochlubit v dané třídě špičkovým součinitelem aerodynamického odporu Cd 0,286.

V interiéru pak Yaris Hybrid nabídne exkluzivní detaily přístrojové desky vyvedené v již tradiční hybridní modré barvě, speciální čalounění sedadel, modré podsvícení sdruženého ukazatele hybridního systému a také soustavu Toyota Touch, jejíž součástí je i monitor toků energie v hybridní soustavě, a dále upravenou hlavici voliče bezestupňové převodovky CVT.

Nový Yaris Hybrid představuje významný technický průlom v prostorovém uspořádání hybridního hnacího ústrojí. Všechny klíčové součásti pohonu HSD byly zmenšeny, přičemž palivová nádrž i akumulátory našly své místo pod zadními sedadly. Yaris Hybrid díky tomu nabízí zcela shodnou kabinu a zavazadelník (286 l) jako model se standardním pohonem.

Nový plně hybridní pohon po downsizingu

Yaris Hybrid jako první používá technologii pohonu Toyota HSD po downsizingu. Nová konstrukce hnací jednotky byla optimalizována tak, aby umožnila zástavbu do velmi kompaktní karoserie vozu, ovšem bez negativních dopadů na kvalitu pohonné soustavy nebo její výkon, resp. velikost prostoru pro cestující a jejich zavazadla.

Plně hybridní soustava pohonu po downsizingu spojuje nový zážehový motor 1,5 l s lehčím a menším elektromotorem, invertorem a modulem s akumulátory. Celá soustava váží o 42 kg méně než u modelu Auris Hybrid, což u hnacího ústrojí znamená úsporu hmotnosti o plných 20 %.

Zážehový motor 1,5 l s Atkinsonovým cyklem je o 16,5 kg lehčí a o 10 % kratší než jednotka 1,8 l stávajícího pohonného ústrojí Toyota HSD. Použití motoru s Atkinsonovým cyklem v kombinaci se systémem chlazené recirkulace výfukových plynů (EGR) pak znamená výraznou optimalizaci spotřeby paliva i snížení hladiny emisí.

Pro zážehový motor s Atkinsonovým cyklem je typické asymetrické rozdělení expanze a komprese, kdy se ventily zavírají později, a komprese se oddaluje. Tímto se dosahuje vysokého expanzního poměru při nižší kompresi, a tak se účinněji přeměňuje energie vznikající při spalování na výkon motoru. I přes znatelně nižší spotřebu paliva je motor s Atkinsonovým cyklem jen nepatrně méně výkonný než běžnější agregát používající Ottův cyklus. Je však podpořen elektromotorem soustavy Hybrid Synergy Drive®, který zvyšuje celkový systémový výkon při akceleraci vozidla.

Díky použití menší elektronické bezestupňové převodovky E-CVT a kompaktnějšího elektromotoru bylo možné zkrátit přední nápravu o 6 %, přičemž úspora hmotnosti proti modelu Auris Hybrid v tomto případě činí 11 kg.

Elektromotor se zmenšil díky optimalizaci materiálu magnetů a vinutí cívek za použití plochého drátu namísto kulatého. S ohledem na snížení proudu i napětí hybridní soustavy pohonu se rovněž zmenšila a odlehčila systémová jednotka řízení energie (PCU), a to především použitím nově vyvinutého invertoru menších rozměrů a přepínací jednotky.

Nový plně hybridní systém pohonu po downsizingu používá i menší akumulátory typu NiMH s účinnějším systémem řízení. Počet článků se snížil ze 168 současného Aurisu Hybrid na pouhých 120, což znamená objemovou úsporu o 20 % a pokles hmotnosti o 11 kg. Nové akumulátory tak bylo možné kompletně zabudovat pod zadní sedadla bez zasahování do zavazadelníku.

Vysoce účinná hnací jednotka modelu Yaris Hybrid se systémovým výkonem 74 kW/100 k spojuje zážehový motor 55 kW a elektromotor, nabízí ideální vyvážení výkonu a spotřeby paliva/emisí CO2 ve třídě malých vozů a současně nabízí zákazníkům možnost často se pohybovat v režimu s nulovými emisemi NOx, pevných částic a CO2.
Při testování hnacího ústrojí Hybrid Synergy Drive za reálných podmínek ve městě se ukázalo, že až 60 % trasy při dojíždění vůz překonává s vypnutým zážehovým motorem, a tedy i nulovými emisemi.

Yaris Hybrid, spojující nízké těžiště s optimálním rozložením hmotnosti díky středovému uspořádání modulu s akumulátory, nabízí zákazníkům agilní jízdní schopnosti a skvěle vyvážené jízdní vlastnosti.

Důkladná revize opatření na snížení hluku, vibrací a projevů nekultivovanosti se odrazila v ještě tišším projevu hnacího ústrojí HSD. Nejznatelnější je přitom potlačení nadměrného růstu otáček spalovacího motoru při akceleraci, což znamená lepší provázání mezi otáčkami motoru a skutečnou rychlostí vozidla.

Nový Yaris Hybrid není modelem určeným pro úzkou skupinu zájemců. Byl navržen tak, aby zaujal široké spektrum zákazníků z nejrůznějších segmentů, například klientů přecházejících z nižší střední třídy do segmentu B, kteří chtějí spojit prostornost s nízkou spotřebou paliva, dále tradičních zájemců o malé vozy hledajících styl a nízké provozní náklady, ekologicky zaměřených zákazníků se zájmem o nemodernější ekologické technologie v dané třídě, ale dokonce i zájemců o prémiový malý vůz, hledajících alternativní nabídku na trhu.

Všechny modely značky Toyota s plně hybridním pohonem nabízejí zákazníkům nejnižší možné provozní náklady. Díky výjimečné hospodárnosti a nízkým emisím CO2 se majitelé těchto vozů mohou v některých zemích těšit na daňové úlevy či osvobození od plateb mýtného v centrech měst.

Pohon Hybrid Synergy Drive® byl kromě toho navržen tak, aby zaručil mimořádně dlouhou životnost a nízké servisní náklady. Plně hybridní hnací systém nepoužívá tradiční startér ani alternátor. Motor používá bezúdržbový rozvodový řetěz a nemá žádné hnací řemeny, což se odráží ve vyšší spolehlivosti a dalších úsporách nákladů.

Systém rekuperačního brzdění s elektronickým řízením (ECB), vyvinutý na základě zkušeností s hybridními vozy Toyota v reálném provozu, se chlubí brzdovým obložením s životností přes 100 000 km.

Nový Yaris Hybrid se bude vyrábět v závodu Valenciennes společnosti TMMF (Toyota Motor Manufacturing France). Model se na evropských trzích objeví v květnu 2012 a měl by si ukrojit 20 % objemu prodeje modelové řady Yaris.

„Vášeň je zpět“ GT-86

  • Sportovní vůz zaměřený čistě na prožitek řidiče a navržený tak, aby opět nabídl nefalšovanou radost z jízdy
  • Návrat ke sportovním kořenům automobilky Toyota; celosvětově jediná konstrukce využívající plochý motor s protiběžnými písty vpředu v kombinaci s pohonem zadních kol
  • Označení GT 86 na evropských trzích s odkazem na ikonické modely Toyoty – závodní vůz 2000 GT a jízdními schopnostmi vzrušující model Corolla Levin AE86
  • Celosvětově nejkompaktnější čtyřmístný sportovní vůz s velmi nízkým těžištěm a optimálním výkonem (hmotnost pouze 1180 kg)
  • Hnací systém složený z plochého zážehového motoru Subaru 2,0 l konstrukce boxer a technologie Toyota D-4S ke zvýšení výkonu a točivého momentu
  • Výkon 200 k DIN a točivý moment 205 Nm zajišťuje živou akceleraci a maximální rychlost 230 km/h s odhadovanou spotřebou 6,9 l/100 km a emisemi CO2 cca 160 g/km
  • „Neofunkcionalistický design“ spojující výtečnou aerodynamiku se stylem, který připomíná slavnou historii sportovních vozů Toyota
  • Na evropských trzích v prodeji od léta 2012

Na letošním autosalonu v Ženevě se v evropské premiéře představí netrpělivě očekávané sportovní kupé GT 86 kompaktních tvarů s uspořádáním 2+2.

Model GT 86, který se na evropských trzích začne prodávat od léta 2012, zaujme především jednoznačným zaměřením na řidiče. Nový model zprostředkuje nejčistší radost z jízdy díky přesné a okamžité odezvě i na nepatrné pokyny od plynového pedálu nebo řízení a je určen pro všechny, kteří si pobyt za volantem vychutnávají a nepovažují jej za pouhou nutnost.

Nové GT 86 s nízkou a vysoce aerodynamickou karoserií úspěšně řeší několik konstrukčních „oříšků“ a staví na zcela nové platformě. Konstruktéři se záměrně vyhnuli zástavbě velkého a těžkého motoru s vysokým zdvihovým objemem. GT 86 se tak vrací ke sportovním kořenům automobilky Toyota a jako jediný na světě přichází s kombinací kompaktního vysokootáčkového zážehového motoru konstrukce boxer umístěného vpředu a pohonu zadních kol.

Toto jedinečné uspořádání pohonu nejkompaktnějšího čtyřmístného sportovního vozu na světě jde ruku v ruce s designem, nízkou hmotností, malou setrvačností a nízkým těžištěm ve snaze dosáhnout co nejlepšího „kilogramového výkonu“. Uvedené vlastnosti propůjčují modelu GT 86 živou a dostupnou výkonovou charakteristiku, která je zárukou atraktivních a snadno dosažitelných dynamických schopností s minimálním zapojením elektroniky a maximálním potěšením z jízdy.

Model GT 86 zdědil ducha někdejších sportovních vozů značky Toyota, aby svého majitele odměnil tím, že jej při řízení vtáhne do děje. Tým nadšených konstruktérů záměrně koncipoval tento vůz tak, aby řidiči nabídl ryzí zážitky typické pro klasické sportovní vozy. Díky naladění podvozku by tedy GT 86 měl uspokojit i ten nejvytříbenější řidičský vkus opravdových nadšenců.

Ve jménu „ 86“

Číslo 86 vzdává hold vzrušujícím jízdním schopnostem modelu Corolla Levin AE86 a jeho jedinečným zpětným vazbám na řidiče, motoristické fanoušky a ladičské dílny. Při vývoji nového sportovního modelu však hrálo číslo 86 i další významnou roli.

Čtvercová charakteristika 86 x 86 mm (vrtání x zdvih) motoru konstrukce boxer se ukazuje jako ideální a zůstává věrná dlouhé historii Toyoty na poli sportovních motorů. V případě legendárního motoru 3M v modelu 2000GT a agregátu 1G-G z Toyoty Supra se vždy jednalo o řadový šestiválec se čtvercovou konfigurací vrtání a zdvihu (75 mm).

Rovněž řadový čtyřválec v modelech Celica a MR2 vykazoval čtvercovou konfiguraci, v tomto případě 86 mm. A dokonce i průměr chromových koncovek výfuku GT 86 činí přesně 86 mm…

Konstrukce přinášející vrcholné potěšení ze sportovní jízdy

Díky své délce 4240 mm, šířce 1775 mm, výšce pouhých 1285 mm a rozvoru 2570 mm je nové GT 86 nejkompaktnějším čtyřmístným sportovním vozem na světě. Komplexní opatření na snížení hmotnosti se podepsala na výsledné hmotnosti pouhých 1180 kg.

Plochá konstrukce vpředu umístěného motoru s protiběžnými písty jde ruku v ruce s nejnižší polohou řidiče (jen 400 mm) ze všech sériově vyráběných vozů této značky. GT 86 díky tomu vykazuje nezvykle nízké těžiště pouhých 460 mm.

S ohledem na optimální vyvážení je motor umístěn co nejníže a současně co nejdále od přídě vozidla. Totéž platí pro polohu řidiče za volantem. GT 86 se tak chlubí téměř dokonalým rozložením hmotnosti (v poměru 53:47). Ideální statické rozložení hmotnosti se odvíjí od výkonu motoru; rozložení v poměru 51:49 je vhodné pro vozy o výkonu přibližně 150 k, zatímco při výkonu 300 k je u podobného podvozku vhodnější rozložení 50:50.

Konstruktéři Toyoty dospěli k závěru, že při dynamické jízdě v GT 86 nabízí rozložení 53:47 ideální odezvu i na jemné pokyny od řízení, plynového pedálu a brzd, kdy řidič může pohotově kontrolovat dynamické rozložení hmotnosti a těšit se z optimálního chování vozu.

Jemné vyladění systému zavěšení, brzd a řízení GT 86 přispělo ke znásobení výhod minimální hmotnosti, potlačení setrvačných sil (které zde překonává i mnohé supersporty) a ultra-nízkého těžiště, aby si ryzí charakter nového sportovního modelu mohl řidič vychutnat do posledního doušku a těšit se z pohotové ovladatelnosti, dynamické agility a výtečné stability při ostrém průjezdu zatáček.

Přední zavěšení se vzpěrami McPherson vpředu i dvojité lichoběžníkové zavěšení zadní nápravy bylo jemně vyladěno tak, aby bleskově reagovalo na pokyny od řidiče. Přední pružiny jsou v případě GT 86 naladěny o něco jemněji (23 N/mm) než u sesterského modelu od Subaru (25 N/mm). Toto měkčí nastavení záměrně povoluje mírné náklony karoserie při vjezdu do zatáčky, kdy dokonale slaďuje reakce od řízení se skutečným chováním vozidla používajícího klasickou platformu s motorem vpředu a pohonem zadních kol.

Vysoce účinné odvětrávané brzdové kotouče o velkém průměru, použité na předních i zadních kolech, zprostředkují v porovnání s jinými modely této značky zcela odlišnou zpětnou vazbu při brzdění. Odezva brzdové soustavy na pokyny od řidiče byla vyladěna tak, aby nabídla přesnou modulaci účinku a pomohla řidiči v mistrném vedení vozu s co nejhladším přenosem dynamického zatížení během brždění.

Litá 17" kola GT 86 zaujmou jedinečným designem středového náboje, s odkazem na legendární kola Black Racing známá z modelu AE86. Toyota tradičně používá víko náboje kola o průměru 60 mm, zde však bylo zmenšeno na 49 mm, čímž se snížila hmotnost bez negativních dopadů na tuhost. Paprsky se navíc jeví delší a jako větší opticky působí i celá kola.

Konstruktéři Toyoty rozhodli, že dynamický potenciál modelu GT 86 by neměl stavět na výkonných sportovních pneumatikách, a tak je nový sportovní vůz osazen klasickými 17" pneumatikami, které se používají i na modelu Prius.

Toto obutí s neutrálním a čitelným chováním umožňuje řidiči beze zbytku zužitkovat potenciál nabízený podvozkem a systémem zavěšení. A protože GT 86 výborně jezdí i na pneumatikách z modelu Prius, jeho příkladné vlastnosti si o to více vychutnají ti, kteří se rozhodnou pro přechod na široká sportovní kola.

Celosvětově první plochý motor s protiběžnými písty a technologií D-4S od Toyoty

Atmosférický zážehový motor 2,0 l použitý v GT 86 vzešel ze společného vývoje automobilek Subaru a Toyota. Spojuje přitom jejich odborné technické zkušenosti a společné nadšení pro sportovní vozy.

Nově vyvinutý čtyřválec Subaru boxer s protiběžnými písty a zdvihovým objemem 1998 cm3 používá technologii D-4S automobilky Toyota. Technologie D-4S s dvojitým vstřikováním přímo do válců a do sacího kanálu staví na vysokém kompresním poměru 12,5:1. Výsledkem je vyšší výkon i točivý moment v širokém spektru otáček motoru, nicméně bez zvýšení spotřeby paliva nebo škodlivých emisí.

Nový motor se čtvercovou konfigurací vrtání a zdvihu (zde symbolických 86 x 86 mm) vyvine maximální výkon 200 k DIN při 7000 ot/min a nejvyšší točivý moment 205 Nm při 6600 ot/min. GT 86 tak dokáže nabídnout svěží jízdní schopnosti při maximální rychlosti 230 km/h. Nové sportovní kupé od Toyoty na druhé straně dosahuje odhadované průměrné spotřeby paliva jen 6,9 l/100 km při emisích CO2 na úrovni pouhých cca 160 g/km.

Plochý zážehový čtyřválec s protiběžnými písty může spolupracovat buď se šestistupňovou manuální převodovkou, nebo automatickou převodovkou se shodným počtem převodových stupňů. Manuální převodovka nabízí rychlou a přesnou odezvu s krátkými drahami řazení a příjemně sportovním ovládáním, zatímco automatická převodovka je vybavena sportovním režimem řazení s ovládáním pomocí páček pod volantem.

Výkon je účinně přenášen na kola zadní nápravy pomocí samosvorného diferenciálu kvůli optimálním záběrovým schopnostem za všech jízdních podmínek. Systém ABS i vypínatelný stabilizační systém VSC byl speciálně vyladěn tak, aby nabídl dynamickou stabilitu na hranici výkonových možností vozidla s minimálními zásahy do řízení pro maximální radost z jízdy.

Design s odkazy na minulost spojující ikonický styl s funkční krásou

GT 86, navržené v duchu „neofunkcionalismu“, spojuje technická omezení co nejkompaktnějších rozměrů s nízkým těžištěm a špičkovými aerodynamickými parametry, které se inspirovaly u vozů F1. Současně přichází se splývajícími liniemi, jež vyvolávají vzpomínky na sportovní modely Toyota známé z minulých let.

Smělé, jednoduché, ale současně ikonické stylistické pojetí začleňuje dva klíčové pilíře nového designového jazyka automobilky Toyota: nové ztvárnění čelních partií (označované jako Under Priority) s lichoběžníkovým otvorem v masce chladiče, které strhává pozornost ke spodní části vozu ve snaze dosáhnout nápadnějšího a asertivnějšího vzhledu, a dále přístup Keen Look zaměřený na čisté, inteligentní a expresivní pojetí stylu.

Nový designový jazyk je ještě akcentován smělým provedením spodní části masky chladiče ve tvaru ‘štíra’, které GT 86 propůjčuje ještě agresivnější sportovní vzhled. Mezi další sportovní detaily patří exkluzivní rastr buněk v masce chladiče, zakázková litá kola o rozměru 17", zadní spoiler, dvojice koncovek výfuku stavějící na motivu ojnice a také logo ‘86’ znázorňující písty, umístěné na předním blatníku.

Logo ‘86’ s písty znázorňuje jedinečné uspořádání hnacího ústrojí s motorem boxer vpředu a pohonem zadních kol, ale současně představuje i driftující čtveřici pneumatik, čímž poukazuje na dokonalou vyváženost GT 86 na samotném výkonovém limitu.

Design modelu GT 86 staví na jedinečné koncepci označované jako „Aero Sandwiching“. Vůz je přitlačován silou vzduchu shora, zdola i po obou stranách – a tak je doslova sevřen (jako sendvič) ze všech směrů – což zvyšuje jeho stabilitu ve vertikálním i horizontálním směru. Vůz je tímto způsobem stabilizován bez negativních dopadů na výsledný odporový součinitel.

Příkladem praktického fungování tohoto systému je promáčklá kontura na střeše ‘Pagoda’; podobný prvek se objevuje i ve spodní části karoserie. Kromě toho se na řadě míst objevují stabilizační žebra ve tvaru ploutví, označovaná jako ‘sakana’ (v japonštině ‘ryba’). Rozmístění žeber sakana po stranách i na podvozku GT 86 dále přispívá k vyšší boční stabilitě vozu.

Ergonomický a funkční kokpit zaměřený na řidiče

Kokpit úzce zaměřený na potřeby řidiče je zcela novou interpretací absolutní podstaty řízení sportovního vozu, kdy se vychází z dokonalé ergonomie a funkčnosti všech prvků, se kterými řidič spolupracuje, aby řidič mohl s GT 86 pracovat stejně, jako by bylo prodloužením jeho těla.

Konstrukce sedadel byla vyladěna až k ergonomické dokonalosti díky pečlivému testování na německém okruhu Nürburgring a za podmínek automobilových soutěží, aby bylo zaručeno dostatečné pohodlí i při dlouhém pobytu za volantem.

Povrchy opěradel a čalounění jsou navrženy tak, aby nabídly optimální oporu při akceleraci i bočním zrychlení. Přední sedadlo bylo navíc vytvarováno tak, aby nabídlo potřebné pohodlí, ale současně nepřekáželo v oblasti lokte při manipulaci s řadicí pákou.

Volant o průměru pouhých 365 mm (nejméně ze všech modelů Toyoty v historii) se semišovým povrchem je výsledkem intenzivního testování zkušebními jezdci a nabídne špičkové vlastnosti s maximálním záběrem za všech podmínek v kokpitu vozu.

Při návrhu sdruženého ukazatele na přístrojové desce, jemuž dominuje velký otáčkoměr, se věnovala zvláštní pozornost rozvržení ukazatelů, použitým značkám a řezu písma s ohledem na optimální okamžitou čitelnost a viditelnost během sportovní jízdy. Červený indikátor přeřazení umístěný v otáčkoměru se aktivuje po dosažení 6 300 ot/min, aby řidiči pomohl s řazením za optimálních otáček motoru.

Při návrhu interiéru GT 86 sehrál klíčovou roli co nejlepší výhled do všech stran. Masivní lemy podběhů předních i zadních kol byly navrženy tak, aby je řidič viděl skrz čelní sklo i ve zpětných zrcátkách, a dokázal tak vždy přesně odhadnout pozici automobilu. Výhled směrem vzad zlepšuje i „plovoucí“ třetí brzdové světlo.

V interiéru GT 86 zaujme bezrámové zpětné zrcátko, které je celosvětovou novinkou. Jeho stylový minimalistický design přispívá k co nejlepšímu výhledu řidiče směrem vzad, aniž by zrcátko překáželo ve výhledu přes čelní sklo.

O ryzím zaměření kokpitu na potřeby řidiče dále vypovídá startovací tlačítko umístěné na středové konzole, obklady imitující karbonová vlákna, sportovní čalounění střechy v čistě černém tónu, červené stehy čalounění, „letecké“ kolébkové spínače, odlehčené hliníkové pedály a nabízené barevné kombinace interiéru (na výběr černá nebo černá s červenou).

Vůz inspirovaný 50 let historie sportovních vozů s motorem vpředu a pohonem zadních kol

Toyota se chlubí 50letou historií vytváření atraktivních sportovních modelů s motorem vpředu a pohonem zadních kol, úzce zaměřených na řidiče, které získaly nemalou oblibu u zákazníků a současně dosáhly úspěchu ve světovém motorsportu.

Nové GT 86 podchycuje ty nejlepší stránky tří klíčových modelů z bohaté sportovní minulosti značky: modelu Sports 800, dále modelu 2000 GT a modelu Corolla Levin AE86.

Přestože GT 86 bude uveden na trh jako celosvětově jediný vůz používající konstrukci s plochým motorem konstrukce boxer vpředu a pohonem zadních kol, nemůže o sobě prohlašovat, že je v tomto směru prvním. Prvenství totiž připadá Toyotě Sports 800 s dvouválcovým plochým motorem boxer, tedy modelu, který Toyota začala vyvíjet již v roce 1962.

Toyota Sports 800 díky svým kompaktním rozměrům a nízké spotřebě paliva dosáhla velkých úspěchů ve vytrvalostních soutěžích. Konstrukce s nízkým těžištěm motoru boxer a uspořádáním s motorem vpředu a pohonem zadních kol byla považována za ideální volbu pro vůz přinášející maximální požitek z jízdy. Z uvedených důvodů byla právě tato klasická koncepce uplatněna i v případě GT 86 (poprvé od vzniku Toyoty Sports 800).

Krásné kupé 2000 GT poháněné řadovým šestiválcem 2,0 l, poprvé představené na tokijském autosalonu v roce 1965, pomohlo Toyotě po celém světě při budování pověsti výrobce sportovních vozů.

I dnes vypadá jeho design rafinovaně, atraktivně a svěže. Při vývoji modelu GT 86 stálo kupé 2000 GT zaparkované vedle hliněného modelu nového sportovního vozu, na kterém návrháři právě pracovali. Aniž by návrháři dostali nějaké konkrétní pokyny, při své práci se občas podívali i na vedle stojící 2000 GT. Ve výsledku tak dokázali GT 86 naplnit duchem legendární Toyoty 2000 GT, aniž by ji však imitovali.

Od modelu AE86 si kupé GT 86 nevypůjčilo technický základ, ale duch spojený s tímto vozem. Model AE86 nebyl extrémním sportovním automobilem. Jednalo se o cenově přijatelný model se sériově vyráběným motorem a kompaktní karoserií, s motorem vpředu a pohonem zadních kol.

Toyotu Corolla Levin AE86 charakterizovalo umístění motoru vpředu, pohon zadních kol, kompaktní rozměry, nízká hmotnost, dokonalé rozložení hmotnosti a nadprůměrný „kilogramový výkon“. V době výroby (1983 až 1987) se proto jednalo o jasnou volbu pro rallye i závodění na okruhu.

GT 86 je svým charakterem lehký sportovní vůz nabízející bezprostřední zapojení do řízení vozu, který lze ovládat stejně snadno, jako by byl prodloužením těla řidiče. Model dokonale evokuje vzrušující atmosféru poslední Corolly Levin AE86 a díky široké nabídce prvků pro zákaznické úpravy sdílí i prapůvodní cíl být cenově dostupným vozem, který se vyvíjí společně se svým majitelem.

TOYOTA NS4: PŘÍŠTÍ GENERACE HYBRIDNÍHO ELEKTROMOBILU TOYOTA S TECHNOLOGIÍ PLUG-IN

  • Technologie hybridního pohonu typu Plug-in poprvé jinde než v modelové řadě Prius
  • Stylistické pojetí v duchu nového designového směru značky Toyota s větší dávkou emocí
  • Představení nových technologií v interiéru s větším pohodlím pro cestující a nižší spotřebou paliva
  • Nejmodernější bezpečnostní prvky v mainstreamovém segmentu trhu

TOYOTA NS4 je konceptem příští generace hybridního elektromobilu s technologií Plug-in (PHEV). Koncept Toyota NS4, prezentovaný v evropské premiéře na Ženevském autosalonu 2012, reaguje na měnící se představy zákazníků o ekologicky šetrném cestování a posouvá technologii PHEV o stupeň výše nad modelovou řadu Prius.

Kromě výtečných ekologických parametrů, které charakterizují každý model Toyoty vybavený technologií Hybrid Synergy Drive®, zhmotňuje touhu zákazníků po vyšší přidané hodnotě v otázkách pokrokového designu, propracovaného působení na lidské smysly, nejmodernějších bezpečnostních prvků a kultivovaného vtažení řidiče do děje.

Design exteriéru s elegantními proporcemi

Koncept TOYOTA NS4 ukazuje nový stylistický směr značky Toyota, jehož prioritou je vytvořit silnější emoční vazbu se zákazníky. Stylistické ztvárnění konceptu odráží novou interpretaci aerodynamických linií designového jazyka Under Priority značky Toyota, který charakterizuje celkově malá výška vozidla a profil s kabinou posunutou k přední nápravě.

Čtyřmístná a čtyřdveřová TOYOTA NS4, postavená na kompaktní platformě příští generace, má délku 4 650 mm, je široká 1 770 mm a pouze 1 370 mm vysoká. S modelem Prius sdílí shodný velkorysý rozvor 2 700 mm.
Aerodynamická TOYOTA NS4 zaujme nízkým čelním profilem, který přes ostře skloněné A-sloupky navazuje na nízký profil střechy. Samotné A-sloupky jsou výrazně tenčí, čímž zdůrazňují elegantní stylistické ztvárnění konceptu PHEV a současně poskytují výrazně lepší výhled z interiéru. I přes svůj štíhlý tvar zajišťují sloupky dostatečnou bezpečnost v případě převrácení vozu.

Přední partie vozu odrážejí vývoj designového jazyka Toyoty Under Priority, pro nějž je typická velká spodní část masky chladiče lichoběžníkových tvarů. Stylistické provedení Keen Look se podepisuje na úzkém a pronikavém tvaru sdružených světlometů, které doplňují jedinečně umístěná světla pro denní svícení s typickým tenkým tvarem.

Ke snadnému nastupování a vystupování napomáhají elektricky ovládané dveře otevírající se mírně směrem nahoru. Pocit lehkosti pak konceptu dodává nový designový jazyk se subtilními detaily z chromu. Elegantní 19" litá kola jsou obuta do pneumatik 225/40 R19 s nízkým valivým odporem.

Stylistické ztvárnění Under Priority aplikované na čelní partie se připomíná i velkým lichoběžníkovým otvorem v zadním nárazníku. Aerodynamická zadní sdružená světla vyvedená ve stylu Keen Look se vinou kolem boků vozidla a hladce navazují na výdutě v zadních blatnících, přičemž jejich ostrá zadní hrana funguje jako spoiler. Praktický design zadních partií nejen akcentuje celkový styl vozidla, ale současně i zlepšuje přístupnost zavazadelníku.

Pokrokové technologie v designu interiéru

Splývající křivky a silně individualistické tvary v atraktivním interiéru kabiny spojují příkladnou kvalitu a pohodlí s pokrokovým, zábavným a intuitivním rozhraním HMI (Human-Machine Interface) a ekologicky šetrnými materiály poslední generace.

Rozhraní člověk-stroj (HMI) použité v konceptu TOYOTA NS4 zahrnuje uživatelské rozhraní s multifunkční dotykovou obrazovkou připomínající svým vzhledem i použitím tradiční smartphone. Jednoduché a intuitivní ovládání multimediálního rozhraní slouží pro soustavu klimatizace, audia i navigace a rychle zpřístupňuje informace o vozidle a stavu dobití akumulátorů, aniž by jakkoli zbytečně odvádělo pozornost řidiče od situace na vozovce. Rozhraní HMI je dokonce schopno „naučit se“ preferované volby a návyky řidiče, a předvídat tak odezvy řidiče za konkrétních situací a ve specifickém prostředí.

O pohodlné a stabilní klima v interiéru vozu se stará propracovaná teplotní regulace. Všechna skla jsou opatřena žáruvzdornou ochranou a UV filtrem. Koncept využívá čtyři nové technologie úpravy skla, jejichž cílem je optimalizovat výhled z vozu a současně zvýšit hospodárnost provozu, ať již v režimu jízdy se zážehovým motorem nebo na elektrický pohon.

Sklo s fluoritovým povlakem způsobuje tvarovou změnu dešťových kapek na jakési polokoule, což přispívá k lepšímu výhledu a rychlému stečení dešťových kapek. Stejnou vrstvou je opatřen i střešní solární panel. K lepší viditelnosti přispívá i vysoce účinná vrstva proti zamlžování. Téměř 99 % škodlivých UV paprsků eliminuje vnitřní ochranná vrstva pohlcující UV záření.

Protisolární povlak s vysokou průchodností pro rádiové vlny snižuje teplotu v interiéru vozidla a zajišťuje optimální funkčnost elektronických přístrojů.

Nejnovější generace soustavy klimatizace spojuje technologii vzduchové clony s „lokální“ klimatizací pro okamžité navození pocitu pohodlí. Systém vzduchové clony směřuje proud vzduchu od základny čelního skla přes čelní a boční skla a podél střechy. Klasické výdechy ventilace jsou již zbytečné, což dává větší prostor návrhářům při tvarování přístrojové desky. Soustava klimatizace je kromě toho schopna vést proud vzduchu na konkrétní místa, a tak zajistit rychlejší vyhřátí nebo vychlazení kabiny. Ochranným povlakem proti teplu je opatřena dokonce i samotná karoserie vozidla; tepelně-izolační lakování potlačuje nadměrné zahřívání karoserie, a to i na přímém letním slunci.

Koncept TOYOTA NS4 je vybaven pohonem hybridního elektromobilu s technologií Plug-in (PHEV) příští generace. Cílem konstruktérů zde bylo zlepšit celkovou spotřebu paliva, dosáhnout lepší akcelerace a prodloužit dojezd v čistě elektrickém jízdním režimu. K tomu má napomoci menší hmotnost i velikost komponent a kratší čas nutný k dobíjení. Hnací ústrojí zahrnuje zážehový motor 2,0 l s cílem zajistit prodloužený dojezd čistě na elektřinu, špičkovou spotřebu paliva, která by v roce 2015 měla určovat měřítko, a výkonové parametry zprostředkující řidiči příjemný požitek z jízdy.

Bezpečnostní prvky nově na mainstreamovém trhu

Další velkou předností konceptu TOYOTA NS4 je představení nejmodernějších bezpečnostních technologií v mainstreamovém segmentu automobilového trhu. Vůz tak posiluje přední postavení automobilky na poli aktivní, pasivní i preventivní bezpečnosti.
Koncept představuje příští generaci bezpečnostního systému pro předcházení kolizím (PCS), který používá radar v pásmu milimetrových vln a dvojici kamer zabudovaných v přední části vozidla, jejichž prostřednictvím lze odhalit a reagovat na nechtěné vyjetí z pruhu, výskyt chodce před vozidlem nebo jiných vozidel v provozu.

Asistenční systém pro řidiče aktivně vyvíjí brzdnou sílu a jemně působí správným směrem na volant, a tak pomáhá vyhnout se střetu s jinými vozidly, chodci, případně překážkami po stranách silnice. Tento systém dále vysílá paprsky s frekvencí blízkou infračervenému pásmu s cílem zlepšit rozlišovací schopnosti systému PCS při jízdě v noci.

Adaptivní světlomety ADB s technologií LED napomáhají předcházet oslnění vozidel blížících se v protisměru. Za pomoci kamery zabudované nad středem čelního skla a funkce částečného odstínění uvnitř světlometů lze vozovku osvětlovat téměř stejně jako s dálkovými světly, a zajistit tak optimální viditelnost při jízdě v noci.

Systém pro monitorování mrtvých úhlů (BSM) využívající radar v pásmu milimetrových vln dokáže odhalit vůz jedoucí ve vedlejším pruhu a vizuálně upozornit řidiče prostřednictvím kontrolek umístěných v horní části přístrojové desky. Vnitřní i vnější zpětná zrcátka byla nahrazena kamerami, které řidiči zprostředkují panoramatický výhled směrem dozadu. Záběr zadní kamery se zobrazuje na speciální obrazovce na přístrojové desce nad displejem navigace a poskytuje lepší přehled o situaci za vozem než běžná zpětná zrcátka.

Koncept TOYOTA NS4 byl navržen tak, aby do příští generace hybridních vozů s technologií plug-in přinesl vyšší úroveň atraktivity, uspokojení smyslů a potěšení z jízdy. K tomu má napomoci pokrokový design s krásnými proporcemi, moderní a uživatelsky přívětivé technologie, stejně tak jako nejmodernější bezpečnostní prvky.

KONCEPT FCV-R POHÁNĚNÝ PALIVOVÝMI ČLÁNKY – REVOLUCE A REALITA

  • Další krok automobilky Toyota na cestě k sériově vyráběným vozům poháněným vodíkem
  • Pokrokové prostorové uspořádání ve tvaru rodinného sedanu střední třídy
  • Nejnovější interpretace nového designového jazyka Toyoty označovaného Under Priority a stylistického ztvárnění Keen Look
  • Multimediální soustava příští generace se zobrazováním ikon jako na chytrém telefonu a 3D mapovou navigací
  • V prodeji od roku 2015

Toyota je toho názoru, že při vývoji budoucích pohonných jednotek zajišťujících trvale udržitelnou mobilitu nelze jednoduše spoléhat na jedno univerzální řešení splňující veškeré možné požadavky.

Různé potřeby a nároky na hnací jednotky vyplývají nejen z velikosti vozidla a překonávané vzdálenosti, ale i z regionálních rozdílů co do dostupnosti energií, infrastruktury a závazných předpisů.

Většinu dnešních vozů s tradičním pohonem postupně nahrazují hybridní automobily, vozy s pohonem plug-in hybrid, elektromobily a vozy poháněné palivovými články. V budoucnu se pro cestování na krátké vzdálenosti budou využívat elektromobily, zatímco na střední a dlouhé cesty budou vhodné vozy poháněné palivovými články.

Technologie Hybrid Synergy Drive® automobilky Toyota byla speciálně navržena tak, aby odolávala působení času a bylo možné ji snadno využít ve vozech s technologií Plug-in (PHV), v automobilech s čistě elektrickým pohonem (EV) i vozech s vodíkovými palivovými články (FCHV). Tento přístup opět potvrzuje vedoucí postavení automobilky Toyota v oblasti ochrany životního prostředí a zasazení na poli trvale udržitelné mobility.

Význam technologie palivových článků

Toyota je toho názoru, že řešení otázek energie a emisí nabízené technologií palivových článků FCV (Fuel Cell Vehicle) je zatím nejpravděpodobnější cestou k „maximálně ekologickému vozu“, přičemž vodík by měl hrát roli ideálního, ultra-čistého zdroje energie.

Konstrukce palivových článků obsahuje elektrody a tenké vrstvy poly-elektrolytu rozmístěné mezi dělicími vrstvami. Elektřina se v palivových článcích vyrábí chemickou reakci mezi vodíkem (uloženým v zásobnících ve voze) a kyslíkem (ze vzduchu). Při zapojení stovek článků za sebou vzniká „sada“ palivových článků, označovaná u této technologie jako FC Stack.

Palivový článek charakterizuje velmi hospodárné využité energie, a to při nulové produkci CO2, NOx nebo tuhých částic, přičemž jedinými emisemi je vodní pára. Palivový článek dokáže teoreticky přeměnit až 83 % energie obsažené ve vodíku na energii elektrickou. Energetická účinnost je tak zhruba dvakrát vyšší než teoretické maximum u dnešních zážehových i vznětových motorů.

Hnací jednotka poháněná vodíkovými palivovými články je nejen extrémně energeticky hospodárná a ekonomická z pohledu nákladů, ale současně nabízí i jedinečně hladký a tichý chod s minimální úrovní hluku, vibrací a projevů nekultivovanosti. Vůz s tímto pohonem si přitom zachovává dlouhý jízdní dosah a tankování není o nic pomalejší než u vozů s klasickým pohonem.

Klíčový úkol: vodíková infrastruktura

Vodík je do budoucna zárukou celosvětové energetické bezpečnosti, neboť jej lze vyrábět z nejrůznějších surovin, od ropy a zemního plynu až po biomasu. Zároveň jej lze produkovat cestou elektrolýzy vody. Pokud se při elektrolýze využívá elektřina vyráběná z obnovitelných zdrojů energie, např. v solárních, větrných nebo vodních elektrárnách, výroba vodíku s sebou nenese odpovídající produkci významných emisí CO2.

Významnou otázkou k vyřešení je nicméně hladký přechod na nový model, kdy jsou fosilní paliva nahrazována vodíkem. Všeobecná shoda v otázkách z čeho vodík vyrábět, jak jej dodávat a jak vybudovat infrastrukturu pro čerpání paliva vyžaduje společné úsilí všech odvětví společnosti, včetně vládních institucí.

Za tímto účelem (a rovněž v kontextu bezprostředního uvedení řady modelů s vodíkovým pohonem do komerčního provozu) podepsala Toyota v září 2009 společně s dalšími výrobci memorandum apelující na ropné i energetické společnosti a vládní organizace s požadavkem užší spolupráce, aby v roce 2015 mohla být na území Evropy, Japonska, Koreje a Spojených států vybudována dostatečně hustá infrastruktura pro zásobování vodíkem.

Na území Evropy se vodíková infrastruktura již začíná budovat. Je dostatečně hustá natolik, aby Toyota mohla realizovat silniční testy a pomalu zařazovat vodíkové palivové články do kategorie životaschopných hnacích jednotek.

Toyota vyvíjí technologii palivových článků již 20 let

Toyota zahájila práce na vozech FCV již v roce 1992 a investovala do vlastního vývoje vodíkových palivových článků i vysokotlakých zásobníků na uložení vodíku. Při vývoji vozů FCV automobilka využívá výsledky své vlastní technologie Hybrid Synergy Drive®, kdy nahrazuje zážehové motory palivovými články. Namísto palivových nádrží na benzín se zároveň objevují vysokotlaké zásobníky na vodík. V oblasti palivových článků svými parametry vyniká špičková technologie Toyota FC Stack.

Toyota představila svůj první elektromobil poháněný palivovými články – FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) – již v roce 1996. Každým rokem pak Toyota svoji technologii palivových článků rozšířila o nové možnosti v otázkách výkonu, jízdního dosahu a použitelnosti v reálném prostředí.

V roce 2002 pak Toyota vyvinula celosvětově první hybridní vůz poháněný palivovými články, nabízený v rámci projektu limitovaného pronájmu; Toyota kromě toho vyvinula první autobus na palivové články, jenž získal osvědčení od japonských úřadů. Během posledních deseti let tato společnost pracovala na vývoji palivových článků pro rezidenční odvětví, uvedla do praktického provozu autobusy poháněné palivovými články a v roce 2008 přestavila vůz FCHV-adv.

Model Toyota FCHV-adv nabídl snížení spotřeby paliva o 25 % a dojezd cca. 830 km1 na jedno natankování díky vlastním vysokotlakým zásobníkům na vodík s pracovním tlakem až 70 MPa. Dojezd se tak oproti předchůdci více než zdvojnásobil. FCHV-adv přitom bylo možné provozovat při teplotách až do -30 °C, což výrazně zlepšilo vlastnosti za chladných klimatických podmínek.

Otázky vývoje technologie palivových článků a její testování

Toyota již překonává některé z historických překážek, které bránily vzniku vozů na palivové články, které by bylo možné nabídnout na automobilovém trhu. Automobilka je totiž již blízko k dosažení cíle, kterým je jízdní dosah srovnatelný s konvenčními pohony a dostatečný výkon při teplotách až do -35 °C.

Po fázi dalšího dolaďování a technického vývoje představí Toyota cenově dostupný model FCV s karoserií sedan, který se svými výkonovými parametry vyrovná vozům s klasickým spalovacím motorem. Premiéra v Japonsku, USA a Evropě by se měla uskutečnit do roku 2015.

Toyota se kromě toho připravuje na to, aby ve 20. letech tohoto století dokázala každoročně vyrábět desítky tisíc vozidel FCV, které by se v té době měly plně etablovat na běžném masovém trhu. Tento tržní růst bude podpořen dalším rozvojem technologie FCV, rychlejším rozšiřováním čerpacích stanic nabízejících vodík a snižováním nákladů, které je pro dospívající technologie charakteristické.

Koncept FCV-R – futuristické stylové ztvárnění a pokrokové informační a zábavní systémy

Vývojová studie FCV-R spojuje průlomové inovace s ergonomickou praktičností a futuristickým stylem, kdy využívá symbiózy pokrokových technologií, chytrých nápadů a inteligentního obestavění prostoru. Koncept stavějící na designových principech „Under

1 Cca. 830 km dle japonského testovacího cyklu 10-15 / Cca. 760 km dle japonského testovacího cyklu JC08 (údaje z testování Toyoty)

Priority“ a „Keen Look“ poslední generace vozů Toyota zaujme vpředu i vzadu motivem W, který symbolizuje chladicí soustavu palivových článků. Výsledné ztvárnění se podepisuje na úhledně aerodynamické siluetě kabiny s exteriérem, který nikdo nepřehlédne.

V čistém interiéru plném svěžích detailů zaujmou sedadla oděná v duchu tradičních japonských úborů. Snadný přístup k ovládání vozidla a prvkům palubní zábavy zprostředkuje středová konzola s děleným displejem systému Toyota Touch Life (nedávno představeném v modelu Toyota iQ).

Spodní dotyková obrazovka s ikonami slouží k ovládání soustavy navigace, audia a klimatizace. Horní obrazovka, ergonomicky umístěná v úhlu pohledu řidiče, ukazuje nejdůležitější informace pro řidiče, včetně mapy navigace a navádění ve 3D.

Soustava byla navržena s ohledem na snadné propojení s chytrými telefony, aby bylo možné replikovat aplikace z telefonu na obrazovce ve vozidle a naopak přenášet informace z vozidla do telefonu. Chytré nápady stojící za vznikem FCV-R lze vidět v prostorové koncepci interiéru. Vůz měří na délku pouze 4 745 mm, je vysoký 1 510 mm a široký 1 790 mm. Sada palivových článků je menší než u předchozích vozů FCV a je uložena pod sedadly společně s nádržemi na vodík.

Celková kapacita zásobníků na vodík propůjčuje FCV-R jízdní dosah cca. 700 km2, během nichž vůz neprodukuje žádné emise CO2, NOx nebo pevných částic a vypouští do atmosféry pouze vodní páru. Dvě vodíkové nádrže společně se sadou palivových článků sídlí pod podlahou vozidla, neubírají tak nijak z prostoru v kabině nebo zavazadelníku a umožňují vytvořit velmi praktický rodinný sedan.

TOYOTA diji

  • Možnosti maximálního přizpůsobení uživateli, včetně celé karoserie vozu, kterou lze využít k vlastní prezentaci
  • Umožňuje vzájemnou komunikaci mezi automobily navzájem nebo mezi vozidlem a jeho okolím

Toyota diji je další evropskou premiérou na ženevském autosalonu 2012. Koncept je vizí budoucí společnosti, ve které jsou lidé nejen silněji spojeni se svými vozy, ale i vzájemně mezi sebou prostřednictvím svých vozů.

Funkce nabízené Toyotou diji s maximálním možnou personalizací umožňují zobrazovat zprávy a další informace na vnějšku karoserie i v interiéru vozidla, stejně snadno jako lze stahovat nové aplikace. Celá karoserie vozu slouží jako prezentační plocha, přičemž barva karoserie a zobrazovaný obsah závisí pouze na vůli uživatele.

K zobrazování může sloužit i interiér vozu, a tak si majitel může snadno upravit atmosféru v kabině vozu dle momentální nálady. Díky technologii rozšířené reality se do interiéru snadno začlení další obsah, jako např. informace z navigační soustavy. Holografický „navigační správce“ zabudovaný do vozidla může kromě toho cestujícím poskytovat další informace a pokyny k cestě v hlasové podobě.

Ovládání Toyoty diji se neomezuje na samotný interiér vozidla – k celé řadě funkcí lze totiž přistupovat i na dálku prostřednictvím inteligentního telefonu nebo dalších mobilních přístrojů umožňujících komunikaci. Funkce síťové aktualizace zajišťuje průběžné stahování nejnovějších verzí softwaru pro systémy řízení, ovládání a multimediální funkce.

Koncept Toyota diji je rovněž schopen spojení s dalšími vozy ve svém okolí a okolní infrastrukturou, a dokáže tak v předstihu odhalit vozidla představující potenciální riziko (např. automobily pohybující se v mrtvém úhlu), nebo se například spojit s kamarády, kteří právě projíždějí kolem.

Koncept - Vývojová studie vozu s plně hybridním pohonem Toyota

  • FT-Bh (Future Toyota – B segment hybrid“ (budoucí hybridní Toyota v segmentu B)
  • Snížení spotřeby paliva při zachování cenově dostupné platformy
  • Snahy o minimalizaci spotřeby a hladiny emisí stavějící na pěti pilířích
  • Emise CO2 přibližně o 50 % nižší než je aktuální průměr ve třídě malých vozů

Vývojová studie FT-Bh staví na pěti základních pilířích ve snaze maximálně omezit spotřebu paliva i hladinu škodlivých emisí - snížení hmotnosti; optimální aerodynamice; hospodárnosti soustavy pohonu; hospodaření s tepelnou energií a nízké spotřebě elektřiny.

Projektovaná hmotnost studie je nižší než u třídveřového modelu AYGO, nicméně při zachování prostornosti pětidveřového vozu segmentu B (třída malých vozů) a nízké hladiny emisí v rámci cenově dostupné platformy. Konstruktéři proto museli zavrhnout jakékoli neobvyklé a drahé materiály či složité postupy, s preferencí pouze těch, které se v automobilovém průmyslu běžně používají.

Koncept FT-Bh je ukázkou komplexního řešení, jehož výsledkem jsou emise CO2 o 50 % nižší než je současný průměr ve třídě malých vozů. K tomu napomáhá i vylepšení aerodynamiky o 30 %, optimalizované hospodaření s energiemi a downsizing plně hybridní soustavy pohonu.

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2024 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems