-

Testy a recenze - Peugeot 308

02.08.2012 | KONDENZOVANÉ STARTY - Peugeot 308 e-HDI

Peugeot e-HDI

Jednou z technických inovací modernizovaného Peugeotu 308 je nová generace inovativního systému Stop/Start s reverzním alternátorem a vysokonapěťovým kondenzátorem...

Modernizací prošla typová řada 308 po čtyřech letech a milionu vyrobených kusů; na první pohled ji prozrazuje nová příď. Kapota ve tvaru V navazující přímo do A-sloupků sice zůstala, pro vozy Peugeot tak charakteristický velký vstupní otvor chladicího vzduchu je však menší a užší. Nový tvar mají také hlavní světlomety; ve spodní části přepracovaného předního nárazníku se objevil pás LED, plnící funkci denních a potkávacích světlometů. Záď nyní v závislosti na verzi výbavy zdobí o něco více dekorativních prvků, stejně jako interiér.

Technické úpravy přinesly průměrné snížení hmotnosti vozu o 25 kilogramů a optimalizaci všech pohonných jednotek. Důležitou novinku představuje třetí generace systému Stop/Start, o němž Peugeot hovoří jako o mikrohybridní technologii e-HDi. První generace s kompaktním elektromotorem místo klasického spouštěče, vloženým mezi motor a převodovku, se měla objevit již v roce 1998 ve voze Citroën Xsara; vše ale zůstalo jen ve fázi prototypu. Do prodeje se dostala až o šest let později druhá generace, již s reverzním alternátorem, a to ve vozech Citroën C2/C3 se zážehovými motory a robotizovanou převodovkou. Také třetí evoluce se nejprve objevila v automobilu Citroën (v roce 2010 v typu C5), zatímco u sesterské značky se prvním vozem s tímto zařízením stal Peugeot 508.

Na rozdíl od většiny konvenčních systémů Stop/Start nepoužívá e-HDi pro opakované startování motoru klasický spouštěč (ten funguje pouze pro první spuštění otočením klíče v zapalování), ale reverzní alternátor od firmy Valeo. Zařízení označované jako I-Stars je vlastně kompaktní elektromotor o výkonu 2,2 kW, jenž vedle dobíjení akumulátoru, resp. napájení elektrické soustavy vozu dokáže v případě potřeby nastartovat motor. Ve srovnání s běžným spouštěčem to dělá rychleji a výrazně klidněji. V tomto ohledu mu mohou konkurovat pouze hybridní automobily s výkonnějšími elektromotory, jež roztočí spalovací jednotky téměř na volnoběžné otáčky. Výrobce uvádí životnost asi 600 tisíc startů.

Důležitou součástí e-HDi je vysokonapěťový kondenzátor s kapacitou 600 Faradů a schopností nahromadit až 4 kW energie. Ta vystačí asi na čtyři starty, čímž odlehčuje opakovanými starty extrémně namáhanému gelovému akumulátoru typu AGM VRLA (od běžného se liší tím, že elektrolyt není jen v kapalném skupenství, ale je nasátý ve skelné vatě). Kondenzátor o velikosti plechovky limonády se spolu s jednotkou DMTC, zajišťující regulaci, řízení energie a dobíjení kondenzátoru, nachází v levém podběhu.

Prodej předváděcích vozů PeugeotPeugeot nabízí mikrohybridní systém e-HDi výhradně k přeplňovanému vznětovému čtyřválci 1.6 HDi/82 kW (112 k). Zákazník si ale konečně může vybrat, zda k němu zvolí přímo řazenou šestistupňovou převodovku, anebo námi zkoušené, v době testu o čtyřicet tisíc korun dražší robotizované ústrojí 2-Tronic. Robotizovaný automat sice teoreticky snižuje spotřebu o 0,3 litru na 4,2 l/100 km, ale vzhledem k tomu, že pomaleji řadí (hlavně pod plným zatížením), bychom raději volili manuální alternativu.

1. 3. 2012 | datum
Automobil Revue| zdroj
62 | strana
-MS  | autor


www.federalcars.cz

 

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2024 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems