-

Testy a recenze - Peugeot 308

01.06.2009 | SVLÉKNI ŠELMU - Peugeot 308 CC

Po hatchbacku a kombi se Peugeot 308 nově představil také coby kupé-kabriolet. Vyrazili jsme s ním ochutnat léto.

MINITEST Peugeot 308 CC 1.6 THP GT.

Hned na úvod přiznáváme, že u Peugeotu mají dobrý důvod k sebevědomí. Zřejmě nejlépe se jim totiž podařilo splnit nelehký úkol – naroubovat pevnou střechu na kabriolet. Zpravidla to u „cé-céček“ odnášelo víko zavazadelníku, které muselo řádně nakynout, aby se pod něj vešel mechanismus sklápění, především pak velké střešní dílce. Francouzský výrobce nenásledoval příklad Fordu Focus CC, jemuž přistál zádech hrb, u Renaultu zase necitlivě implantovali do víka Méganu brzdové světlo. Spokojenější jsme v testech byli s řešením VW Eos nebo Opelu Astra. Ovšem to platilo jen dosud, protože nejvyváženější proporce ze všech má podle nás právě nová třistaosmička. Vypadá totiž přirozeně v obou situacích – jako kabriolet i kupé.

Sportovní šmrnc

Zvenčí jsme se pokochali dostatečně a teď rychle dovnitř. Po zatažení za kliku poslušně sjedou bezrámová skla bočních dveří dolů, stejně jako je dnes obvyklé u konkurentů. Usedáme do anatomických sedaček s výrazným bočním vedením, v případě testovaného vozu dokonce čalouněných kůží včetně zadní loketní opěrky (16 100 korun). Kvalita i zpracování interiéru v nás zanechávají dobré dojmy, parádní je hliníková koncovka řadicí páky.

Ani prostorově si nemůžeme moc stěžovat. Nepříjemný pocit v nás vyvolává jen blízký rám čelního okna, takže se při každém nastupování bojíme o hlavu. Masivní konstrukci požadují bezpečnostní předpisy kvůli převrácení. Vzadu sekundují ještě skryté oblouky, jež při karambolu vystřelí vzhůru a ochrání tak hlavy pasažérů. Peugeot myslí na bezpečnost posádky ještě jednou novinkou – dvojitým bočním airbagem, který supluje i funkci hlavového. Standardně se dodává ke všem výbavám, stejně jako řada elektronických pomocníků – třeba dělič brzdné síly, podpora kritického brzdění nebo samočinná aktivace výstražných světel.

Chcete větší? Kupte kombi!

Jak už to u kabrioletů bývá, dozadu se dobrovolně nikdo nehrnul. A už vůbec ne v kombinaci s vytaženou střechou, která místo ještě ubere. Posádka se zkrátka musí uskromnit ve prospěch velkého zavazadelníku, kam patří střecha. Ale má to i výhodu, Peugeot 308 CC se neztratí ani na nákupech, protože v případě potřeby pojme kufr až 465 litrů nákladu.

Protože se má vyzkoušet všechno, otestovali jsme i jízdu v maximální povolené, čtyřmístné konfiguraci. Ale příliš pochval se zezadu neneslo. Tradičně málo místa na nohy a úzký prostor okolo ramen nezachránila ani technická vychytávka – pouštění teplého vzduchu za krk posádky systémem Airwave vídaným dříve u Mercedesu. V chladných dnech (a v kombinaci s vyhřívanými sedáky) si tak dokážete nejlépe vychutnávat jízdu bez střechy a obdivné pohledy okolí.

Šli do sebe

Nejvíce jsme byli zvědavi, jak se konstruktérům podařilo popasovat s tuhostí karoserie – třistasedmička totiž doplácela na občasné kroucení a vrzání. Takže spěcháme za volant.

Nováček podle všeho prodělal pořádnou vyztužovací proceduru, protože jsou pro něj nepatřičné zvukové a konstrukční projevy cizí. Ani při přejezdu nerovností s nataženou střechou jsme nezaznamenávali pazvuky od čelního okna. Bohužel to neplatí pro podvozek, který o sobě dával vědět tupými ranami po rychlém najetí na retardér nebo kanál. Tady bychom hledali příčinu v nízkoprofilových osmnáctipalcových pneumatikách. Sice dodávají vozu perfektní vzhled a chování v zatáčkách, ale také nechají posádku pocítit každý výmol na cestě.

Skrytá lví síla?

Na první setkání se třistaosmička dostavila v nejlepší výbavě včetně nejsilnějšího motoru. Pod kapotou tepala přeplňovaná benzinová šestnáctistovka, společný produkt koncernů PSA a BMW.
Motor rychle reaguje na sešlápnutí plynu a vydává parádně ostrý zvuk. Výkonem 110 kW za sebou samozřejmě nechává stejně objemné nepřeplňované agregáty Focusu (74 kW) i Méganu (82 kW) a staví se na roveň jejich spíše větším motorizacím, a to i cenově.

 

Na druhou stranu Opel dokázat získat z šestnáctistovky Turbo Ecotec ještě úctyhodnějších 132 kW a korunu všem nasazuje Volkswagen Eos, jenž dává 118 kW z pouhé čtrnáctistovky TSI. Navíc je „papírově“ ze všech nejlepší ve spotřebě a zrychlení.

Hodnota těsně pod deset sekund nepředstavuje pro Peugeot 308 žádný zázrak, stejně jako reálná spotřeba kolem 8,5 l/100 km (výrobce udává o litr méně). V kombinaci s vysokou hmotností vozu nelze hovořit o žádném sportovci.

Pro klidné povahy

Třistaosmička rozhodně Peugeotu neudělá ostudu. Vyzdvihli bychom kvalitní zpracování a líbivý vzhled. Závodníci a puntičkáři budou mít výhrady k typicky gumovějšímu řazení a nepřesvědčivým jízdním vlastnostem při snahách o sportovní jízdu. Suma sumárum představuje Peugeot 308 – zejména v kombinaci s nejsilnějším motorem – elegantní a rychlý vůz. Ke sportování nemá ambice, ani je neumožňuje. Trochu však mate mimikry, třeba difuzorem na zadním nárazníku.

Cenově si vede obstojně, když uvážíme solidní základní výbavu a přihlédneme k výkonům použitých agregátů. Ve druhé polovině roku dorazí ještě základní jednotka 1.6 16V VT/88 kW, která bude k mání už od 609 000 Kč ve výbavě Sport. To už s konkurenty zatřese, až na obligátní Mégane se rázem stanou všichni dražšími.

 

1.6.2009 | datum
Svět motorů | zdroj
24 | strana
Petr Slováček | autor
www.federalcars.cz
Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2024 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems