-

Testy a recenze - Peugeot 5008

12.07.2010 | VELKÝ A HEZKÝ FRANCOUZ - Peugeot 5008

Peugeot 5008

Ideální rodinný vůz by měl být velký a praktický, aby uvezl hodně zavazadel. Měl by být úsporný a také hezký, aby se líbil manželce. Jaký je Peugeot 5008?

Vezměme to hezky jedno za druhým. Velký, to Peugeot 5008 určitě je. Přitom v žádném případě není „nadměrečný“ a není na něm ani centimetr zbytečný. Velikost je využita racionálně a s šarmem, jež je francouzské automobilce vlastní. Velikost se nerovná praktičnost, to je známá pravda. Ovšem v tomto případě lze klidně rovnítko použít. Tedy v případě, že necháte třetí řadu sedadel zapuštěnou v podlaze zavazadlového prostoru. Jestliže jste nuceni ji použít, pak na zavazadla zbude jen něco přes dvě stovky litrů objemu. To je tak na tenisovou raketu a pár míčků. Při použití dvou řad sedadel je však „kufr“ více než šestisetlitrový, což představuje pořádnou kupu zavazadel.

Jedno staré rčení tvrdí, že „co je malé, to je hezké“. Francouzi ale dokázali, že i „co je velké, může být hezké“. Peugeot 5008 totiž šel při přidělování elegance dvakrát. Jeho design má řadu zvláštních prvků - je robustní, ale přitom nevypadá masivně, není zbytečně komplikovaný, ovšem nebudí dojem jednoduchosti bez nápadu. Zkrátka je osobitý ve smyslu líbivý. Svůj příděl nápaditosti a komfortu dostal i interiér. Pocit vzdušnosti vnitřku navíc v testovaném voze umocňovala prosklená střecha. Spolu s rozměrným čelním sklem dává dohromady asi 3,5 čtverečního metru skleněné plochy. To už je pořádná porce!

Množství tlačítek na přístrojové desce vypadá sice hezky, ale najít to správné někdy odvádí pozornost od dění na vozovce. Na druhou stranu řidič dostává velkého pomocníka v podobě head-up displeje: po nastartování se před řidiče vysune průhledná ploška, na kterou se promítá momentální rychlost. Řidičův zrak tak v každém okamžiku vnímá, jak rychle jede, aniž se odpoutá od silnice.

akční nabídkaKonstruktérům Peugeotu se povedlo vynikajícím způsobem naladit podvozek. Jízda není ani příliš komfortní, ani tvrdá, přitom s nerovnostmi si vůz poradí jako starý mazák, v zatáčkách si vede bez náklonu a projíždí je s obdivuhodnou bravurou. Sem také patří velká pochvala řízení, které je přesné a citlivé „tak akorát“. Motor 1,6 THP (115 kW/156 k) lze jenom doporučit. I zmiňované hlavě rodiny, která chce úsporný agregát. Vzhledem k výkonnosti a čilosti je jeho průměrná spotřeba na solidní výši.

Takže se obloukem vracíme zpět na začátek. Ano, Peugeot 5008 naplňuje většinu z toho, co by měl rodinný vůz nabízet. A ještě něco navíc - radost z jízdy. Ta je mnohdy k nezaplacení.

***

Ve zkratce:

Klady - Design, který dokázal, jak je jednoduché řešení elegantní. Netýká se pouze exteriéru, ale i vnitřku. Výborné jizdní vlastnosti, výkonný a úsporný motor.

Zápory - Otázka, kam si uložit nápoj, může řidiči zamotat hlavu. Pod loketní opěrkou je sice odkládací prostor, ale dostat z něho pití je při jízdě dost složité, vyžaduje to obratnost cirkusového umělce.

12.7.2010 | datum
Týden | zdroj
85 | strana
Jaroslav Vít | autor

www.federalcars.cz

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2020 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems