-

Testy a recenze - Peugeot 5008

29.10.2009 | PEUGEOT 5008 2,0 HDI

Peugeot 5008

Peugeot udělal krok správným směrem. Prostorné, líbivé a kultivované MPV vycházející z modelu 3008 má v rukávu několik es.

ŽIJEME V DOBĚ, kdy se sedany tváří jako kupé a off-roady chtějí vypadat jako sporťáky. Jak příjemné dívat se na auto, které se nesnaží obcházet zavedené mantinely.

Hranatý, leč velmi dobře tvarovaný sedmisedadlový Peugeot 5008 nechce být ničím jiným než kompaktním MPV, které dramaticky vylepšuje kvalitu značky a nabízí výjimečnou praktičnost. A nezapomíná okořenit svou osobnost několika zajímavými technologiemi, například head-up displejem.

Čumák modelu 5008 překvapuje vyvarováním se od ne zrovna oblíbené roztáhlé masky typické pro ostatní Peugeoty. Auto tak vypadá daleko elegantněji, ačkoli si nejsme jistí, zda jde o strategii do budoucna, anebo jen pokus o odlišení tohoto vozu od jiných typů značky. Peugeot 5008, který se začne prodávat na jaře příštího roku, využívá mechaniku 308.

Je dlouhý 4,5 m a má rozvor 2,73 m (mírně prodloužená platforma, kterou používá 308 SW). Rozměry se tedy řadí mezi Opel Zaflra, Ford C-Max nebo VW Touran. Vůz se bude nabízet ve třech variantách s cenami odhadem od půl milionu, což by měla být částka za benzínovou verzi 1.6 VTi. Můžete si pořídit jak pěti, tak sedmisedadlové provedení.

Nabídka motorizací bude poměrně bohatá. Zážehové agregáty zastupuje šestnáctistovka se 120 koni a s pětistupňovou převodovkou a etablovaná přeplňovaná verze s výkonem 150 kom, pracující se šestistupňovým manuálem. Je libo raději diesel? Žádný problém. Je tu 1.6 HDi s výkonem 109 koní a dvoulitr bud se 150, nebo 163 koni v závislosti na tom, jestli si zvolíte manuál, nebo automat.

My jsme řídili naftový dvoulitr s manuální převodovkou. Disponuje 340 Nm točivého momentu a podle výrobce spálí 5,8 litru nafty na 100 km.

Nicméně automobilka nejvíce zdůrazňuje jiné detaily. Například celkovou variabilitu. Zadní lavice se jednoduše sklápí do podlahy, čímž máte k dispozici enormně velký zavazadelník. Sedadlo u spolujezdce lze zcela sklopit, aby se daly převážet i dlouhé předměty. Dfky rovné podlaze jako v dodávce a možnosti prostřední řadu sedadel posouvat se dovnitř velmi dobře nastupuje.

A pokud si potrpíte na luxus, můžete si samozřejmě připlatit za kůži, parkovací asistent, head-up displej a panoramatické střešní okno.

Na silnici naše stopadesátikoňová 2.0 HDI, obutá na sedmnáctkách, jezdila komfortně díky tomu, že poddajný podvozek dokáže velmi dobře žehlit nerovnosti. Uvolněná zvýšená pozice za volantem vám pak pomáhá vytvořit si dobrý přehled o situaci kolem vozu.

Hluk od točivého, ovšem také mírně těžkého pohonného ústrojí dokáže izolace docela dobře potlačit. Brzy vám ale přijde na mysl, že výkony motoru ani nevyužijete, a bude lepší se spokojit s lehčím čtyřválcem 1.6 HDi se 109 koni, čímž ještě ušetříte. Řízení nechybí dobré vyvážení, náklony v zatáčce nepřekračují únosnou mez a mírnou nedotáčivost budete mít snadno pod kontrolou. Šasi se umí dobře poprat s nerovnostmi v podstatě stejně dobře jako model 308. A snahu Peugeotu o vylepšení dynamiky i kultivovanosti nemůžeme nepochválit.
Nejlepší na tom všem je, že půvabný model 5008 má jiskru a vhodným způsobem pozvedává své schopnosti na novou, pro Peugeot nevídanou úroveň.

A podobné kvality dnes Francouzi potřebují jako sůl.
 

29.10.2009 | datum
Autocar  | zdroj
14 | strana
Steve Cropley | autor

www.federalcars.cz

 

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2020 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems