-

Testy a recenze - Peugeot 5008

15.02.2010 | POTĚŠENÍ NA NAŠÍ STRANĚ - Peugeot 5008 1,6THP

Peugeot 5008

Na kompaktní MPV od Peugeotu jsme čekali dlouhých osm let, ale vyplatilo se. Peugeot 5008 přináší do třídy více elegance, luxusu a komfortu než konkurenti.

Dřívější obliba velkých MPV se postupem času stále více přesouvala do cenově dostupnější nižší střední třídy. Citroën a Renault na tuto skutečnost zareagovaly modely C4 Picasso a Scénic, respektive jejich prodlouženými verzemi Grand se sedmi sedadly. Peugeot si ale dával na čas a dál nabízel stárnoucí typ 807, který debutoval v Ženevě 2002. To se letos v únoru změnilo, když nabídku doplnilo kompaktní MPV Peugeot 5008.

Novinka se nabízí v osmi verzích kombinujících dvě úrovně vybavení Confort Pack a Premium a čtyři převodovky. Spektrum motorů zahrnuje zážehové šestnáctistovky o výkonu 88 a 115 kW s přeplňováním, jakož i turbodiesely 1.6 HDi/88 kW a 2.0 HDi/ 110 a 120 kW. Základní ceny se pohybují od 434 900 do 614 900 Kč. Z nabídky testujeme luxusnější variantu s turbomotorem 1.6 THP a šestistupňovým manuálem za 519 900 Kč.

Automobil se od pohledu tváří sympaticky, rozhodně nešokuje jako třeba crossover Peugeot 3008. Možná to byl od tvůrců záměr, protože právě tento vůz poskytl základní rysy interiéru a výbavy -zvýšenou přístrojovou desku, headup displej či kontrolu odstupu od vozu vpředu. K tomu přidejte dobrou aerodynamiku se součinitelem cx = 0,29. Rozměry 4529 x 1837 x 1639 mm odpovídají francouzským soupeřům, výrazněji ztrácí pouze letitý VW Touran (na délku 122 mm).

Jako první z portfolia nese Peugeot 5008 novou masku chladiče, kterou následně převezme faceliftovaná 308 a další modely. Příď působí kompaktním dojmem, tvoří ji krátká kapota, mohutné logo a velkoplošné světlomety zasahující téměř k předním sloupkům. Z profilu vynikne dlouhá karoserie, dominuje plechový ponton a rozvor natažený na 2727 milimetrů. Výkroje blatníků skrývají sériová 16“ kola, za rozumných 8000, respektive 10 000 korun je lze nahradit litými 17“ ráfky Quark a 18“ Magnetik. Zádi vévodí svítilny ve tvaru bumerangu s dvanácti trubicovými diodami.

Dveře se otevírají do velkého úhlu, což usnadňuje nastupování. Sedadla umístěná ve správné výšce a střecha 1639 mm nad zemí nenutí při nasedání příliš sklánět hlavu. Díky vysoké přístrojové desce, která řidiče doslova obklopuje, a volantu skloněnému jako u 308 v úhlu 24,8° máte pocit, že řídíte běžný osobní vůz. Mezi rychloměr cejchovaný do 220 km/h a otáčkoměr se stupnicí do 7000/min se vešel displej zobrazující ujetou a celkovou vzdálenost i údaje tempomatu. Ty se spolu s okamžitou rychlostí promítají také na head-up displej (11 000 Kč) tvořený tenkým plexisklem. Tohle řešení je efektnější než projekce na čelní sklo, navíc dovoluje větší úhel nastavování a lepší čitelnost.

Přístroje dostaly bílé podsvícení, čitelné stupnice a chromované rámečky, provozní kontrolky v noci neruší. To však neplatí o centrálním displeji, který lze naklánět do tří úhlů, i tak se ale občas zrcadlí v čelní skle. Vítáme možnost ho kompletně skrýt do palubní desky, takže neruší výhled.

Středová konzola vybíhá mezi přední sedadla a je zakončená ovladači elektrické parkovací brzdy a střešní rolety. V horní části našlo místo sedm spínačů obsluhujících mimo jiné head-up displej a zařízení Distance alert, které radarem v nárazníku měří vzdálenost od vozu vpředu a časový ekvivalent (0,9 až 2,5 s) přenáší do zorného pole. Jedná se však o pasivní systém, který by větší smysl získal teprve se zásahem do ovládání vozu (precrash). Na úrovni loketních opěrek je připevněná řadicí páka, která padne do ruky. Chválíme přesnou a lehkou kulisu, funguje stejně dobře jako u dlouho době testovaného kombi Peugeot 308 SW.

Čelní sklo nabízí plochu 1,7 m2 a skvělý výhled, na poměry ve třídě má hodně velký sklon. Bohaté boční prosklení lze za příplatek 14 000 Kč doplnit panoramatickou střechou Cielo (1,69 m2), celkově tak skleněná plocha dosáhne 5,77 m2. Kabina je dostatečně prosvětlená a prostorná, směrem dozadu však místa ubývá. Nejvíce si ho dopřávají cestující vpředu, kteří sedí v anatomických sedadlech s tuhým polstrováním, loketními opěrkami a dobrým bočním vedením. Látkové čalounění plně vyhovuje, kůži za 60 000 korun nepotřebujeme.

V druhé řadě se sedí o něco výš a sedadla jsou o poznání užší. Tři cestující mají k dispozici 1520 mm šířky, což je tak akorát. Před koleny zbývá dost místa, dlouháni by však oželeli sklopné stolečky na zadní straně předních opěradel, které ubírají dobrých 50 mm. K pohodlí přispívají naklápěcí opěradla a sedáky posuvné o 130 milimetrů, do podlahy se vešly dvě schránky na drobnosti. Samostatná sedadla lze snadno sklopit a vytvořit rovnou ložnou plochu, případně zvednout sedáky a posunout je vpřed. Pokud připlatíte 8000 korun za sklopné opěradlo spolujezdce, můžete převážet předměty dlouhé 2760 mm.

Standardně se dodává pětimístné provedení, za 16 000 korun lze pořídit třetí řadu. Ta vyplňuje šedesátilitrový prostor v zavazadelníku a snadno se z něj vyklápí, posaz se zvýšenými koleny a málo místa však vyhoví spíše dětem. Výbava je na slušné úrovni, sériově nechybí například ESP, šest airbagů, samočinná klimatizace, palubní počítač ani tempomat (viz rámeček). Oceníte denní svícení, trojité bliknutí a rádce vhodného řazení GSI (Gear Shift Indicator), jakož i držáky na parkovací kartu a drobné mince vlevo od volantu. Za příplatek si vedle zmíněných prvků můžete pořídit třeba parkovací čidla vpředu i vzadu za 19 800, špičkovou audiosoupravu JBL za 13 000 a navigaci za 22 000 korun.

Pohon testovaného vozu zajišťuje zážehová šestnáctistovka THP s přeplňováním turbodmychadlem. Motor se snadno spouští, běží potichu a nesmírně kultivovaně. Svižně zatahuje prakticky od volnoběhu, při 1400/min vrcholí maximum točivého momentu 240 N.m. Běžně stačí řadit do 3000/min, čtyřválec doslova dychtí po otáčkách - největšího výkonu 115 kW se dosahuje při 6000/min. Za častější výlety nad 4500/min platíte vyšší hlučností a spotřebou. Ta se při rychlém dynamickém jezdění pohybuje kolem 9 litrů na 100 km (běžně jezdíte za 7,3 l), což může být pro spořivce argument k nákupu dvoulitrového turbodieselu s výkonem 110 kW. Přihodí sice 60 000 Kč, vejde se však pod šest litrů.

Podvozek původem z typu 308 SW dostal vlečenou zadní nápravu, proti běžným peugeotům ovšem upravenou s ohledem na výšku karoserie. Tlumiče mají kvůli omezení bočního náklonu a šířce zavazadelníku plošší uspořádání. Pérování je i se 17“ pneumatikami dostatečně komfortní a na nerovnostech se vůz příjemně zhoupne, příčné rázy by však mohly být ještě více utlumené. Důsledné odhlučnění kabiny zvyšuje akustickou pohodu na palubě, aerodynamický hluk se ozývá až nad 170 km/h. Řízení nabízí dostatečnou přesnost a citlivost. Účinek posilovače si budete pochvalovat při běžné jízdě a ve městě, nad 130 km/h by ale mohl být menší. Brzdy o průměru 302 milimetrů fungují dobře, rodinnému charakteru by ale více vyhovoval pozvolnější nástup.
 

 

15.2.2010 | datum
Auto TIP | zdroj
34 | strana
Tomáš Kovařík | autor
 

www.federalcars.cz  
 

 

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2020 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems