-

Testy a recenze - Peugeot iOn

12.05.2010 | Do Česka míří elektromobily - Peugeot iOn

Peugeot iOn

Závádění emisních odpustků v evropských velkoměstech nutí automobilky vyvíjet vozy s co nejnižší hodnotou CO2. Peugeot dokonce nechce emise žádné a pustil se do projektu elektromobilu iOn. Příští rok dorazí také do Česka a deník Sport už si tohle elektrovozítko vyzkoušel v pražských ulicicích.

Pokud chcete jet například do centra Londýna, musíte vytáhnout ze své peněženky peníze. A ne málo, třeba právě v hlavním městě Británie je to v přepočtu 240 Kč a jde o jakousi ekologickou daň za znečištění centra. Toto opatření vedle Prahy plánují i další evropská města. Pokud budete chtít jet autem do metropole, zaplatíte podle toho, kolik váš vůz produkuje emisí CO2. Elektromobil neprodukuje emise CO2 žádné, takže do měst bude mít vjezd zdarma. To je i příklad Peugeotu iOn – prvního velkosériového elektromobilu pro Evropu.

Peugeot iOn je vlastně převlečený Mitsubishi i-miev, který již zhruba dva roky spolehlivě funguje v Japonsku. Jde o elektromobil s pohonem předních kol a čtyřmístným interiérem. Malý městský iOn dlouhý 3,48 m s poloměrem otáčení 4,5 m má dobře obestavěný prostor. Díky kolům nastrkaným do rohů karoserie se uvnitř v pohodě posadí čtveřice dospělých cestujících. Kromě miniaturního zavazadlového prostoru nenasvědčuje nic tomu, že by měl iOn postrádat něco z tradičních hodnot městských vozů. Výkon 64 koní stačí pro svižnou jízdu přes 100 km/h a na jedno nabití jsme s ním při krátkém testu ujeli 130 km. Jízdně je iOn velice zajímavý, i když šlo o prototyp s řízením napravo, fungoval bez problémů. Největším překvapením je zrychlení, které je ve srovnání se spalovacím motorem do nějakých 60 km/h výrazně lepší. Ve vyšších rychlostech motor následně slábne. Jízdní vlastnosti jsou i vzhledem uzoučkým a malým pneumatikám omezené, odpovídají klidnější městské jízdě.

Peugeot iOn se dobíjí z běžné domácí 220 V. Z prázdna do plna to trvá šest hodin. V případě využití systému rychlého dobíjení (podmínkou je použití speciální svorky) se lithium-iontové baterie dostane na 80 % stavu už za půl hodiny. V České republice by se měl elektrický Peugeot iOn objevit na začátku příštího roku, cena se zatím řeší. Ve Francii se objeví o několik měsíců dříve a cena by zde měla být v přepočtu 910 000 Kč. To je dost, proto francouzská vláda dává na každý iOn dotaci 130 000 Kč. Mnohem dostupnější je si elektromobil pronajmout v přepočtu za 13 000 Kč měsíčně, a to i včetně pojištění.

40 Zhruba tolik Kč stojí elektrická energie potřebná na ujetí 100 km v Peugeotu iOn. Nabíjet ho můžete doma, v budoucnu i na ulici. ČEZ slibuje do tří let 200 nabíjecích stanic. Elektromobily budou mít dokonce vlastní tarif na principu „nočního proudu“. Energetická soustava by tak na dálku zapínala nabíjení vozů třeba až po půlnoci, po běžné spotřební špičce.
 

 
12.5.2010 | datum
Sport | zdroj
3 | strana
... | autor

www.federalcars.cz

 

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2021 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems