-

Testy a recenze - Peugeot iOn

19.05.2010 | PEUGEOT iON SE SYTÍ ZE ZÁSUVKY

Peugeot iON

ČEZ si tohle autíčko na elektřinu vybral pro svůj projekt, a tak je snad budeme potkávat už příští rok v Česku. První „elektropumpy“ mají být v provozu již letos.

Jak má systém fungovat? „Elektrikáři“ postaví dobíjecí stanice, Peugeot dodá auta. ČEZ bude část aut používat jako služební, další by měla být dostupná i soukromým uživatelům. Elektropumpy mají vzniknout už letos, celkem jichmá být do tří let asi 200, hlavně v nákupních centrech velkých měst.

Časem by chtěl ČEZ nabízet speciální elektropřípojky pro soukromníky, které by nabíjely auta mimo odběrové špičky, podobně jako funguje „noční proud“. Pracuje se na systému, v němž by fungovalo i společné vyúčtování. Majitel by tak dostal jednou měsíčně fakturu za nabíjení auta doma i venku.

Je elektromobil levnější?

Ve Francii začnou Peugeoty iON jezdit do konce roku. Peugeot tam vymyslel speciální systém využívající státní podporu elektromobilů. Zájemce si bude iON pronajímat za 500 eur měsíčně, navíc si bude platit jen elektřinu. Zdá se vám to hodně? Marc Bocqué, který elektropeugeot v Praze při konferenci o elektromobilitě představil, tvrdí, že když spočítali náklady na pořízení, údržbu a provoz turbodieselového Peugeotu 207, vyšlo to asi jen o padesát eur měsíčně levněji. Elektřina na sto kilometrů vyjde podle Bocquého ve Francii na 1,5 eura, kdežto palivo do auta asi na šest eur – na samotném provozu byste tedy měli ušetřit. Na státní podporu však mohou Češi zapomenout, podle vyjádřeníministerstva dopravy se jí zatím nedočkáme. Třeba ve Francii nebo v Itálii dává vláda kupci elektromobilu pět tisíc eur.

Trojjediný bateriový krasavec

Peugeot iON je původem Japonec, vyrábí se tam a znalci v něm odhalí Mitsubishi i-Miev. Jen díky spolupráci automobilek dostal jiné logo a jméno. Citroën jej nabízí ještě jako C-Zero.

Auto je necelé tři a půl metru dlouhé, ale rozvor (vzdálenost mezi nápravami, rozhodující pro místo pro posádku) je 255 centimetrů, což je jen o tři centimetry méně, než má Škoda Octavia. Z domácí zásuvky ho nabijete za 6 hodin, rychlonabíječkou za půlhodinku nabijete baterky na 80 %. Dojezd je 130 kilometrů, přičemž podle statistik Peugeotu najede běžný řidič denně 38 kilometrů; většina lidí ještě méně. Elektromotor se 47 kW pohání kola zadní nápravy, maximální točivý moment 180 Nm je dostupný od nejnižších otáček. Ve výbavě nechybí klimatizace, ABS, ESP ani centrální zamykání.

A jak elektrická miniatura jezdí? Na závodění to není, ale ve městě se iON neztratí. I naložený čtyřmi chlapy má pěkný odpich. Do městské padesátky se rozhodně loudat nebudete, maximálka je 130 km/h. Městské přibližovadlo jezdí takřka neslyšně, pozor na nepozorné chodce; při rozjezdu má zvuk jako tramvaj. Je dlouhý jako Fiat 500, ale čtyři lidé se do něj vejdou lépe, byť řidič a spolujezdec sedí nalepení na dveřích. Do kufru naloží necelých 230 litrů věcí.
 

19.5.2009 | datum
Mladá Fronta DNES | zdroj
7 | strana
fdv | autor

www.federalcars.cz
Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2021 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems