-

Testy a recenze - Peugeot iOn

02.05.2011 | POVOLENÍ NABÍJET - Peugeot iOn

Peugeot iOn

Jmenuji je iOn, Peugeot iOn. Pohybuji se neslyšně velkoměstem, na dálnici splynu s davem. Nechám si draze zaplatit, přesto vás zčásti zklamu. PRAHA-BRNO? MISSION IMPOSSIBLE...

Jednoho agenta elektrické velmoci ČEZ už jsme tu měli, v AUTO7 č. 22/2010 jsme odhalili Fiat Fiorino přestavěný na pohon elektromotorem. Tehdy jsme to pojali jako přátelský akt seznamování se s novou, ještě nedávno téměř tajnou technikou. Nutno říci, že ve službách Jejího Veličenstva by asi neobstál, a tak není divu, že do dalšího kola výběrového řízení na nového 007 postoupili jiní kandidáti. Jsou tři a jejich síla spočívá mimo jiné v tom, že jsou si podobní jako vejce vejci (a zároveň jsou ne nepodobní vejci), takže se mohou zastupovat v jednom okamžiku na třech místech. Říkají si Citroën C-Zero, Mitsubishi i-MiEV a Peugeot iOn. Vyzkoušel jsem služby jednoho z nich.

Ion v barvách ČEZu zařazuji neomylně mezi miniauta. Nápadně krátký přední převis a před nápravou začínající čelní sklo dávají tušit, kde se skrývá jeho hlavní zbraň. Nosí ji vzadu a k tomu proklatě nízko. Ve srovnání s fiorinem je to tedy zcela odlišná koncepce daná tím, že JDE O ELEKTROMOBIL TĚLEM I DUŠÍ, NIKOLI JEN NĚJAKOU "REKVALIFIKACI". Ale i on má klasickou autobaterii, která slouží k napájení elektrických spotřebičů v autě vyjma elektromotoru. Ten si bere "šťávu" z li-ionových akumulátorů umístěných vzadu. Oba zdroje elektrické energie si nelezou do zelí s výjimkou dobíjení při brzdění. Necháte-li svítit světla, vybije se běžný akumulátor, a přestože čtu na displeji údaj o dojezdu 30 km, auto se nerozjede. Nezbývá nic jiného než malého Jamese napojit.

"Protřepat, nemíchat" v tomto případě odpadá. Životabudič sice také obrazně řečeno teče, ale jen ve formě volných elektronů v měděných žilách elektrického vodiče. Ion se na návštěvě místa s běžnou zásuvkou na 230 V (a jištěním 16 A) chová velmi distingovaně, upíjí po malých doušcích (něco málo přes 3,5 kW) a má výdrž (zhruba šest hodin). Pokud byste mu však nabídli třífázovou zásuvku o napětí 400 V a se stejnosměrným proudem 125 A, je za půl hodiny "na káru".

akční nabídka PeugeotAč jsem se snažil sebevíc, peugeot si ode mě nikdy nevzal víc než 15,5 kWh na jedno nabití. TO MU PŘI BĚŽNÉ JÍZDĚ ZARUČUJE REÁLNÝ DOJEZD 85 km. Nijak jsem ho nešetřil - průměrná rychlost činila 80 km/h. Motor je nejpřesvědčivější ve středních otáčkách a vzhledem k absenci více rychlostních převodů i ve středních rychlostech. První metry jsou trochu utrpením, pak se však dostaví i jakýsi náznak zatlačení do sedadel provázený mohutným... tichem. Proud elektronů pak ztrácí dech opět až s blížícím se maximem, které je podle tachometru okolo 135 km/h. Všechno mezi tím je více či méně znatelný lineární zátah připomínající mnohé "mdlé" spalovací motory bez špičky. S ionem jsem se nemusel bát vyrazit na misi ani do velkoměsta, ani na dálnici. Dokonce i když jsem jezdil s "ručičkou" powermetru v zeleném poli (ekonomická jízda), nebyl jsem brzdou provozu. Chce to jen překonat počáteční nedůvěru k hodnotám dojezdu, které by v normálním autě zavdávaly příčinu nervozitě. V elektromobilu je běžné jet na doraz, dojezd 10 km je v cíli normální. Přesto bych do výbavy tohoto "zeleného" agenta zařadil prodlužovací kabel pro nečekané události. Při jeho splávku volte průřez vodičů 1,5 mm2 a v případě bubnového prodlužováku jej odviňte. Jinak vám vypne tepelná pojistka a po vášnivé noci plné domnělého nabíjení zjistíte (jako já), že si nedojedete ani pro rohlíky do vedlejší ulice.

prodje ojetých vozů PeugeotJinak je ion vpravdě tichým společníkem, který při pravidelném dobíjení poskytuje věrně své služby na úrovni toho nejprostornějšího miniauta za cenu dobře vybavené střední třídy. Při jeho postavě není divu, že je ve vysokých rychlostech citlivý na vítr. Nevysiluje se zbytečně příliš velkým topením či chlazením, alespoň v automatickém módu ne. Chystáte-li se s ním tedy na tajnou akci v blížícím se horkém létě, dejte volič teploty na minimum a ovladač ventilátoru na maximum. Úkol splněn.

2.5.2011 | datum
Auto 7 | zdroj
50 | strana
Tomáš Krásenský | autor

www.federalcars.cz
Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2021 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems