-

Testy a recenze - Peugeot 5008

08.09.2011 | FRANCOUZSKÁ TURISTIKA - Peugeot 5008 2,0 HDi

Peugeot 5008

Z celé redakce má poněkud větší famílii akorát Miro Mihálik, takže podle něj bylo naprosto legitimní, že jako první znárodnil klíčky od nového dlouhodobě testovaného přírůstku - Peugeotu 5008.

Dříve, než se definitivně rozloučíme s dlouhodobě testovaným sedanem BMW 535d a uděláme finální zúčtování, podrobně se podíváme na další přírůstek, který bude redakci Autocaru dělat společnost několik následujících měsíců. Předchozí dva dlouhodobě testované peugeoty měly pod kapotou zážehovou šestnáctistovku od BMW - v případě hatchbacku 308 atmosférickou, u crossoveru 3008 přeplňovanou ve velmi povedené verzi THP. Přestože jde v obou aplikacích o více než sympatickou kombinaci k rodinně orientovanému a většímu MPV 5008, vhodnému spíše pro poklidnější cestování, uznali jsme, že bude rozumnější poručit si diesel. A nelitujeme.

Dvoulitrový čtyřválec HDi je silnější ze dvou nabízených naftových jednotek (můžete mít také 1.6 HDi se 112 koni). Ačkoli 150 koní je pouze průměrná hodnota (a v automobilu o hmotnosti přes 1,7 tuny papírově možná až nevyhovující), ve skutečnosti je tady točivý moment to, na čem opravdu záleží.

A 340 Nm je naprosto vyhovující síla. Nastupuje až v relativně vyšších 2000 ot./min., ale dobře navolené převody nedovolují, aby se motor pod těmito otáčkami projevoval dýchavičně. Potřebujete akcelerovat? Bez podřazovám šlápnete na plyn a auto prostě začne zrychlovat. Bez škubám, bez dunění, bez rachtání. Uberte a 5008 se ztiší natolik, že jen cvičené ucho dokáže s jistotou poznat, co lijete do nádrže. My u syrového vozu zatím potřebujeme na každých sto kilometrů 7,2 l, což je o 1,3 litru více než 5008 v akademickém cyklu podle EU. Toto číslo ovšem obsahuje záběh a spoustu ježdění po městě, takže ještě očekáváme pokles.

ojeté vozy PeugeotMomentálně máme na tachometru 3270 km a zatím převládá obecná spokojenost. Což zahrnuje pokus Kaučuka přestěhovat celý barák přes půl Prahy, Dobešovo dojíždění z Pardubic i Evino spílání, že se chce svézt více. Za sebe můžu říct, že mi vyhovuje neobvykle sdílná zpětná vazba v řízení (na van opravdu nevídaná) a jistý podvozek, který by ale mohl být  ještě o něco tišší. Většinu času o něm nevíte a i hlubší díry slušně odfiltruje od karoserie a sedadel cestujících, ne ale od jejich ušních bubínků. (...)

Naše auto je pouze v pětimístné konfiguraci a místo třetí řady samostatné sklopných sedadel máme pod podlahou zavazadelníku ještě dvě další ohromné schránky. Dohromady to dělá 823 litrů a po sklopení sedaček druhé řady do roviny dostanete menší garsonku o objemu 2,5 kubíku. K tomu máte dvě nenápadné schránky pod podlahou pro pasažéry ve druhé řadě, objemný chlazený box mezi předními sedadly, obrovské kapsy ve dveřích a další spoustu odkládacích přihrádek. Jediné, co chybí, je alespoň jeden pořádný držák na kelímky, protože Francouzi zjevně ignorují kulturu nalévání černé břečky do papíru, které jinde říkají kafe. Mohli by mít ale trochu soucit s těmi, kdo tato místa využívá třeba na plechovky.

Pokud se vám ale zdá, že to je v případě rodinného vozu zanedbatelný detail, docela s tím souhlasím. Až na tu nepříjemnost s občasným hlukem od zavěšení se Peugeot 5008 jeví jako automobil, který nejenže plní účel své existence, ale jako bonus přidává cit v řízení a kultivovaný motor.

7.7. 2011 | datum
Autocar | zdroj
46 | strana
? | autor

www.federalcars.cz

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2020 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems