-

Testy a recenze - Peugeot 5008

27.01.2010 | Peugeot 5008 1,6 HDI

Peugeot 5008

Peugeot se inspiroval úspěšným Citroenem C4 Picasso.

PRVNÍ DOJEM

Velmi dobrý van - uvnitř důmyslně prostorný a docela slušně i jezdí.

SBOHEM, rozšklebená masko, vítej, konzervativisme. Uvést nový stylistický směr na konvenčním MPV je sice poněkud netradiční, ale přesně tohle Peugeot 5008 dělá, i když velmi konzervativním způsobem. Nebojte se, větší krasavci jsou na cestě, ovšem 5008 je v podstatě prvním krůčkem, který ohlašuje změnu designového jazyka francouzské značky, díky němuž by se nám, čistě teoreticky, mohly peugeoty znovu začít líbit.

A je zkrátka pravda, že „konvenční" ještě nikdy nebylo tak dobré.

Model 5008 je pohledný potomek výrazně extrovertnějšího C4 Picasso, jehož podlahu sdílí. Není pochyb o tom, že Citroen je šarmantnější, ale Peugeot má nádech kvality, kterou by teď už odzkoušené díly možná mohly potvrdit. To platí o kabině stejně jako o exteriéru. Přístrojovka je tak konvenční, jak jen si umíte představit, ale postrádá jakési oživení, jež by vypíchlo kvalitu použitých materiálů. Nechybí ani štít před řidičem připomínající ten ze stíhačky, který je rozhodně velmi originální, ale brzy si uvědomíte, že jde sice o praktickou, nicméně trochu teatrální věc.

Nejpřitažlivější vlastnost kabiny sesterského Citroenu tu ovšem zůstala - chytré uspořádání sedmimístného interiéru. Se třemi sedadly uprostřed se velmi jednoduše manipuluje, najdete tu mnoho odkládacích ploch a schránek a také dlouhou a rovnou plochu, jakmile začnete sedačky skládat. Je ale pravda, že ty úplně vzadu se hodí jen na krátké vzdálenosti a pro malé děti, a když za řidiče upoutáte dítě do autosedačky a dopřejete mu prostor na nohy, budete trpět.

V několika ohledech má Citroen navrch. Panoramatická střecha na naší 5008 sice kabině propůjčuje vzdušný pocit, ale Picasso kontruje neskutečně rozměrným čelním sklem a tenkými A-sloupky. Také palubní deska není zrovna ergonomicky dokonalá. Když máte zařazenou jedničku, trojku nebo pětku, k některým tlačítkům na středovém panelu je rázem horší přístup.

Při naší jízdě byla snaha o odlišný charakter nastavení podvozku oproti rodinnému Citroenu více než patrná. Díky úpravám provedeným inženýry od Peugeotu nabízí model 5008 řidiči vice (…) a jízda vás nebude nudit.

Řízení je docela dobře vyvážené a náklony karoserie má vůz pod kontrolou. Sice za to musíte zaplatit mírný úplatek v podobě zhoršeného jízdního komfortu, ale lehce tvrdší a jen občas hrubší jízda naprostou většinu zákazníků neodradí, zejména proto, že kabina je tak dobře izolovaná, a pronikne sem jen zlomek aerodynamického hluku. Měkké nastavení Citroenu možná některým lidem sedne víc, ale ti, pro které řízení něco znamená, by zvolili Peugeot.

Naftová šestnáctistovka o výkonu 109 koní vás umí o své smysluplnosti přesvědčit. Ve spolupráci se šestistupňovým manuálem nebudete mít problém za jakýchkoli podmínek, ani když auto naplníte kufry a obsadíte rodinou. Pojedete svižně, aniž byste tak motor příliš trápili. A co víc, s nákladem jsme ujeli cestu dlouhou přes jedenáct set kilometrů a dosáhli jsme spotřeby 6,5 litru. A to je velmi dobrá hodnota. Model 5008 je solidní a bytelné auto, přesně tak, jak i vypadá. Pokud bude stát rozumné oficiální peníze a dealer uslyší na slevu, koupě Peugeotu bude opět dávat smysl.
 

VŠIMLI JSME SI

„Mít tolik odkládacích schránek je fajn, pokud něco rychle nehledáte."

SEDÍ SE VAM POHODLNĚ?

Peugeot 5008 využívá systém Multiflex, díky němuž je ve voze místo pro sedm osob. Tři sedačky v prostřední řadě mají standardní šířku (1520 mm v okolí loktů, na předních sedadlech je to 1476 mm), a navic se dají posouvat v rozpětí 130 mm a naklánět. Dvě sedačky ve třetí řadě mají v okolí loktů šířku 1341 mm. Všech pět sedadel se dá sklopit, čímž vytvoříte prostor dlouhý 2,76 m. Vpředu se nacházejí schránky o objemu celkem 36 litrů a vzadu o 48 litrech.

27.1.2010 | datum
Autocar| zdroj
14 | strana
Jim Holder| autor
www.federalcars.cz
 

 

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2020 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems