-

Testy a recenze - Peugeot iOn

20.10.2010 | I ON, BRUTE? - Peugeot iOn

Peugeot iOn

Slušivé elektrony, klimatizace a všechno v elektrice. A to doslova! Ano, již také Peugeot iOn je součástí boomu městských elektroaut.

Otáčíme klíčkem v zapalování a místo rachotu spalovacího motoru nám dává vědět, že můžeme vyrazit, jen rozsvícený nápis „Ready“ v přístrojovém štítu. Elektromotor u zadní nápravy je tedy v pohotovosti a první metry ukazují, že svůj potenciál dává k dispozici velmi rychle a tiše. Výsledkem jsou trochu překvapení chodci, zvyklí na to, že když se k nim automobil blíží, tak nejdříve slyší jeho motor. Budou si ale muset zvyknout, neboť budoucnost automobilů vypadá právě nějak takto.

Po modelech 106 Electric a Partner Electric, které byly do značné míry jen záležitostí pro domácí francouzský trh, přichází Peugeot se svým prvním elektromobilem určeným pro širší okruh zákazníků. Minivůz až na pár detailů shodný s Mitsubishi i-MiEV (vyrábí se v Japonsku u Mitsubishi na jedné lince s Citroënem C-Zero) si nepůjde koupit, ale jen pronajmout na pět let s kompletním servisem. Ion se objeví na českém trhu letos v prosinci a přesné ceny ještě nejsou známy, nijak výrazně by se ale neměly lišit od těch pro zbytek Evropy, kde je měsíční poplatek v přepočtu 12 500 Kč. Za pět let se tedy zaplatí 750 000 Kč. Největší zájem se očekává od státních institucí, energetických společností apod. Běžní zákazníci o něm začnou více přemýšlet jen v případě, že by jeho vysokou cenu snížila dotace od státu (ve Francii je to v přepočtu 120 000 Kč).

prodej referentských vozidelAle zpátky za volant. Průměrně vzrostlý Evropan nebude mít na výšku problém, čtyřmístná kabina je ale velmi úzká, posaz je však vcelku přirozený. Jedná o vozidlo určené pro přepravu osob po městě a na kratší vzdálenosti. Tomu odpovídá i zavazadelník o objemu jen 0,168 m3. V nabídce ale bude i dvoumístná verze s využitelným objemem 1,1 m3.

Dobíjení z běžné 220V zásuvky trvá šest hodin (přípojka z pravé strany vozu), ze speciální nabíjecí stanice s třífázovým proudem 380 V (přípojka z levé strany vozu) se dostane na 20 % kapacity za 5 minut, na 50 % kapacity za 15 minut a na 80 % kapacity během půl hodiny. Lithioiontové baterie pod podlahou kabiny snižují těžiště, ion se tedy nijak nadměrně nenaklání. Řízení je poměrně přesné. Kvůli tuhé zadní nápravě je ale ion při jízdě trochu prkenný.

Akční nabídkaMiniaturní elektromotor dodává tomuto vozítku dostatečně dobrou dynamiku. Jeho výhodou je, že táhne konstantně. Pokud ale jen lehce uberete plyn, funguje jako motorová brzda začne hned bezprostředně vůz brzdit, přičemž síla deceleračního efektu je překvapivě velká. Zda energii právě spotřebováváte nebo dobíjíte, ukazuje ekonoměr v jednoduché kapličce přístrojů. Dojezd je podle evropského cyklu 150 km, v praxi bude ale většinou jen poloviční. V hustém městském provozu se zapnutou klimatizací se počítá s dojezdem 75 km, tedy stejně jako při jízdě po dálnici rychlostí 115 km/h. Ale i to by mělo stačit. Podle francouzských statistik totiž 90 procent každodenních cest motoristů nepřekračuje vzdálenost větší než 60 km.
 

20.10.2010 | datum
Auto Motor a sport | zdroj
32 | strana
Vladimír Löbl | autor
 
www.federalcars.cz 

 

Pobočka PEUGEOT PRAHA Pobočka TOYOTA LIBEREC Pobočka VOLVO LIBEREC Pobočka PEUGEOT LIBEREC

O společnosti Osobní údaje Novinky Peugeot Novinky Toyota Testy a recenze Peugeot Poradna Kontakty
© 2021 FEDERAL CARS spol. s r.o. All rights reserved, created by NetSystems